Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

0
Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Bankalardan çekilen krediler ve bilinçsizce kullanılan kredi kartlarının borcu birçok tüketicinin ortak sorunu halinde. Bu sorunun çözümü de yine bankalardan gelen destekle sağlanıyor. Borç kapatma kredisi bankaların kredi kartı ya da kredi borcu bulunan vatandaşlara sağladığı destek kredisidir. Bir nevi bu sistemde borç kapatma kredisi adı altında tüketiciler tekrardan bankaya borçlu duruma gelmektedir. Borç kapatma kredisi bankalar tarafından borcu olan tüketicilere kredinin tam tutarı ya da kredi kartı ekstresi tutarında verilmektedir. Sistem iyi hoş fakat hiçbir şey keyfi değil. Sistemde tüketiciye borcu kadar kredi veriliyor ama uygulanan faiz oranları ile borç daha da fazlalaşıyor. Tüketiciye borç kapatma kredisi için 36 ve 60 ay kadar uzun bir vade sağlanıyor. Hal böyle olunca krediden hem tüketici hem de banka memnun kalıyor.

Kredi mağdurlarının tek çıkar yolu olan borç kapatma kredisi konusunda banka ile tüketici anlaşma sağladığı andan itibaren banka tüketiciye kredi vadesi boyunca hayat sigortası uygulamaktadır. Borç kapatma kredisine başvuran tüketiciden kendi bankasından borç tutarını belirten bir yazılı belge ya da son dönem hesap özetleri isteniyor. Banka belgeleri inceleyerek borç tutarı kadar kredi desteği sağlıyor. Borç kapatma kredisi ile ilgili ödeme işlemleri, vadeler ve seçenekler bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir. Banka borç kapatma kredisi için uygun faiz oranları ile taksitlendirme işlemleri uygulamaktadır. Sonuç olarak ise bu sistemi tüketiciye sunulan destek ve bu destek üzerinden uygulanan faiz oranları olarak da düşünebiliriz.

Hem tüketici hem de banka için sevindirici bir durum olan borç kapatma kredisi birçok kredi kartı mağdurunun yüzünü güldürüyor. Nihayetinde borçlar uzun vadeye yayılıyor ve tüketiciler hacizlik durumlardan kurtulabiliyor. Tüm bu zorlu süreçleri yaşamamak için yapılması gereken en doğru şey kredi kartı kullanımını ve normal kredileri bilinçli kullanmaktır. Bankalar her ne kadar borç kapatma kredisi ile destek sunsa da bu iş bankalar için kar sağlıyor. Bankalar her daim müşteriye destekçi gibi görünse de uygulanan ufacık faiz oranlarından binlerce kişi üzerinden kar sağlamaktadır. Bu nedenle borç kapatma kredisine gerek kalmadan bilinçli bir tüketici olarak kredi kartı ve kredi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin