Ana sayfa Banka Haber Borç Batağında Olanlara Öneriler

Borç Batağında Olanlara Öneriler

0
Borç Batağında Olanlara Öneriler

Yaşanan ekonomik krizler, gelirin ay sonuna kadar yetmemesi, bilinçsiz harcamalar… Bu ve bunu gibi nedenler sonrası artık elde edilen gelirler borçları kapatmaya yetmemekte ve çare olarak bankaların ürün ve hizmetleri kullanılmaktadır. Ancak şu da bir gerçek ki borç batağında olan, borçlarını zamanında ödeyemeyen veya borçlarından dolayı yasal takibe düşmüş kişilere bankalar kredi de kullandırmamaktadır.

Para bulamayan kişilerde değişik yollardan para bulma yöntemlerini denemekte ve borçlarına borç katmaya devam etmemektedir.  Yaşanan tüm bu maddi zorluklara bir yerden başlayıp dur demek veya frenlemek gerekir. Bu yazımızda borç batağında bulunan kişilerin alması gereken önlemler, tasarruflar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Borç batağında bulunan kişilerin tüm borçlarını kapatabilmek veya azaltabilmek için öncelikle tüm borçlarını gözden geçirmesi gerekir. Piyasaya ve bankalara ne kadar borçları varsa kalem kalem çıkartılmalı ve o borçlara her ay ödenmesi gereken tutarlar tespit edilmelidir. Planlı yapılacak borç ödemeleri göreceksiniz ki almış olduğunuz karar da sizlere çok büyük yardımcı olacaktır.

Hazırlanacak plan ve bütçe ile her ay elinize geçecek para ile alınması zorunlu ve temel ihtiyaçlar için gerekli bütçe tespit edilmelidir. Market, yol parası, elektrik, su, ısınma giderleri gibi temel ihtiyaçlar için ayrılacak giderden sonra mutlaka bütçenin de %20’lik kısımları borçlar için harcanmalıdır. Borç batağından kurtulmanın olmasa olmazı kredi kart kullanılmamasıdır. Çünkü tam ödenemeyen kredi kartları ile yapılacak her harcama yeni borçlar ve faiz demektir ki bu da önceki aydan fazla kredi kart borcu demektir.

Bunun için kredi kart yerine nakit kullanımınızı tavsiye ederiz. Eğer ki bankalardan kredi kullanma şansınız varsa tüm borçlarınızı kapatacak kredi kullanımı yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece tüm borçlar tek çatı altına alınmış olur ve borcunuz hakkında size fikir verip ona göre önlemler almanızı sağlar. Elde edilen gelirinize ek işler yaparak katkıda bulunmasınız tavsiye ederiz. ”Zaten çalışıyorum daha ne yapabilirim” yakınmasını bir yana bırakın. Mutlaka yapabileceğiniz bir şeyler vardır.

Part time işler yapabilir veya internet ortamlarında sunulan iş imkânlarından sizlerin yapacakları bir şeyler mutlaka vardır. Ek işlerle elde edilecek gelirler borç ödeme aşamasına sizlere merhem olacaktır. Borç ödeme aşamasında bazı zevklerinizden de vazgeçeceksiniz. Mesela dışarıdan yemek yeme, sinemaya gitme, maça gitme, alkol gibi zevklerinize belli bir süre ara vermelisiniz. En basitinden öğle arası bir ekmek arası ve ayranla beraber 3 TL ödeyecek kişinin aylık 60- 90 TL ödediğinizi unutmayınız.

Zorunlu olmadıkça yeni almayı düşündüğünüz elektronik, beyaz eşya, mobilya gibi ihtiyaçlarınızı yine borç bitimine kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Mağaza alışverişlerinize belli bir süre ara verin. Mağazalardan alışveriş yerine halk pazarları, ucuzluk merkezlerini tercih edin. Mağazadan alacağınız bir elbiseyi pazar yerlerinden de alabileceğinizi unutmayınız.

Yine kablolu TV, futbol maçlarının yayını veren özel televizyonlar, yüksek internet paketleri gibi aboneliklerinden yine belli bir süre feragat edin. Tasarrufun küçüğü büyüğü yoktur. Küçük gibi görünen kalemlerde yapılacak tasarruflar ile borçlarınızın azalmasında büyük katkı dağlayacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin