Ana sayfa Piyasa-Yatırım Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

0
Bitcoin Nedir ?

Ulusal para birimlerini tahtından indiren, sanal alışverişlerin gerçekleştirilmesinde yaygınlaşan bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler belki de sizi aylar sonra zengin yapabilir. Dünyadaki tüm para birimlerinden çok daha fazla kazandıran bitcoin artık ülkelerin gündemine oturmaya başladı. Öyle ki bazı firmalar ticaretlerinde resmi olarak bitcoin kabul ediyor.

Herkesin merak ettiği ilk soru tabiki bitcoin’in çıkış hikayesi; internet üzerinde kullanıcı adı Satoshi Nakamoto olan ve daha sonra asıl kimliğini açıklayan Avustralya vatandaşı Craig Wright tarafından 2008 yılında Japonya’da piyasaya sürüldü. O yıllarda kimsenin bilmediği bu para birimi kısa süre içerisinde hızlı yükselişi ile adından tüm dünyada söz ettirdi. Şuan Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede bitcoin kullanılmakta ve hatta bitcoin makinaları bulunmaktadır. Her ne kadar sanal para birimi olsa da bazı eczanelerde de alışveriş aracı olarak tercih edilmekte. Hiç kimse tarafından tekel altında tutulmayan ve tutulamayacak olan para birimi tercih sebebi olmasını sağlıyor. Ancak asıl tercih sebebi çok kısa sürede yüksek miktarlarda alım-satım için en uygun araç olması. Öyle ki ülkemizde ev satışına dahi başlandı. Gün geçtikçe artan talep ve kullanım yoğunluğu ile bitcoin yükselişini sürdürmeye devam edecek görünüyor.

Peki Nasıl Kullanılır?

Bunu açıklamadan önce şunu belirtelim ; normal bir alışverişte olduğu gibi alıcı ve satıcının aynı para birimini kullanmaları gerekiyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen sanal işlemlerde genellikle e-ticaret paneli bulunduğu için buradan mağazada bitcoin geçerli mi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ödeme aracı olarak kullanılan mağazayı buldunuz ve ürününüzü almak istiyorsunuz sıradaki işlem ise sizin ödeme için yeterli miktarda bitcoin sahibi olmanız. Önerimiz yasal ve devlet tarafından denetlemesi yapılan firmalardan satın almanızdır. Sanal paramızı aldıktan sonra yapacağımız tek işlem ise ürünümüzü seçip ödemesini yapmak çok büyük tutarlarda alışveriş yapsanız dahi bitcoin ödemeleri sadece 10 saniyede tamamlandı. Yüksek derecede hızlı ödeme özelliğinin yanı sıra yaptığınız transfer işleminin takip edilememesi de tercih sebebi olarak ön plana çıkmaktadır. Örneğin yurtdışından 3-4 gün sürecek bir havale işlemini sadece 10 saniyede yapmanıza olanak sağlıyor. Birçok özelliği ile yeni ama yaygın sanal para birimi uzun süre tahtını kimseye bırakmayacak gibi görünüyor.

Diğer Merak Edilen Konu Güvenlik

Yastık altında yaptığınız birikimleriniz hırsızlar tarafından çalınabilir yada paranızı yatırdığınız banka iflas edebilir. Sanal paramızda ise bu durum daha farklı şekillerde geçerli olabiliyor ama normal alışveriş üzerinden benzerlikleri ile açıklayalım. Bir mağazaya gittiğinizde ürüne ve mağazanın güvenilirliğini göz önünde bulunduruyoruz. Sanal alışverişlerde de bu geçerlidir . Sanal mağaza yada sanal mağaza içerisinde bulunan satıcı üyelerin güvenilirliği alışverişi başarılı bir şekilde sonuçlandırmak için en çok dikkat etmemiz gereken konulardır. Bir diğer konu ise siber saldırı ihtimalidir. İnternet üzerinden rahatlıkla yer değiştirebilen ve finansal işlem kapasitesine sahip paramız bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir. Bu ihtimali kaldırmak sizin elinizde bizim tavsiyemiz ise sanal platformlarda olduğu gibi bitcoin hesabınızın kişisel güvenliğini sağlamanız . Ayrıca hesabınıza giriş yaptığınız tarayıcı ve cihazların güvenli olması ve virüs olmaması gerekiyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin