Ana sayfa Piyasa-Yatırım Bitcoin Nasıl Saklanır ?

Bitcoin Nasıl Saklanır ?

0
Bitcoin Nasıl Saklanır ?

Bitcoin (BTC) darphanede basılan ve el ile tutulur bir para birimi olmadığı için fiziksel saklama tabiki mümkün değildir. Sanal paranız için sanal cüzdan gereklidir. Btc yapısı gereği yüksek güvenlikli korumaya sahip olduğu için yapısal olarak saklamanız için uğraşmanız gerekmiyor. Bunun yanı sıra internet kaynaklı tüm işlemlerde olduğu gibi btc’nin korunması içinde öneriler var.

  • Cüzdanınıza girişleri sadece güvenliğinden emin olduğunuz cihazlarda yapmalısınız.
  • Btc transferi için aracı ödeme uygulamaları kullanabilirsiniz. (Bkm ekspress gibi düşünebilirsiniz , btc transfer için Mycelium , Xapo , Blockchain gibi mobil tabanlı uygulamalar kullanmanız güvenlik seviyenizi artırıyor. )
  • Cüzdan güvenliğiniz artırmaya çalışırken cüzdan kullanımı için belirlemiş olduğunuz birincil şifrenizi ve kurtarma şifrenizi unutmayın. Çünkü btc cüzdanlarında kurtarma işlemi diğer sanal platformlara kıyasla daha zor. Eğer kurtarma şifrenizi unutursanız cüzdanınızı ve içerisinde bulunan bitcoin’i kaybedebilirsiniz.

Sıcak/Soğuk Cüzdan Nedir ?

Sıcak yani hali hazırda bulunan anlamında genelde kullanılan tabir olarak Çevrimiçi Cüzdan ile aynı karşılığa gelmektedir. Soğuk yani bekletilen anlamındaki tabir ise Çevrimdışı Cüzdan için kullanılıyor. Sıcak cüzdanda btc hesabınızın kodlaması çevrimiçi olarak saklanıyor. Soğuk cüzdanda ise kodlama çevrimdışı yani internet bağlantısı olmaksızın saklanıyor. Eğer işlem yoğunluğunuz düşük ise soğuk cüzdan kullanmanız dışardan oluşabilecek saldırıları engellemek için önemli rol oynar. İşlem yoğunluğunuz yüksek fakat işlem miktarlarınız ölçüm düzeyinde ise tavsiye olarak harcama yaptığınız kadar bitcoin’i sıcak cüzdanda uzun vadede harcamayı düşünmediğiniz bitcoin’i ise soğuk cüzdanda saklamanız en doğru yöntem olacaktır.

Cüzdan Nasıl Yedeklenir ?

Cüzdan yedeklemesi hesabınızın dışardan oluşabilecek etkilerden korunmasını sağlar. Her ne kadar siber saldırı ihtimali ilk akla gelen olsa da bilgisayar arızası ve donanımsal hataları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Şifre yedeklemenizi de sadece internet ve bilgisayar konumlu olarak değil usb , cd hatta bir kağıda not alarak dahi yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz yedeklemelerinizi belirli bir standart dahilinde yapmanız en sağlıklı yol olacaktır. Kendi belirlemiş olduğunuz süre aralıklarında yedekleme alıp zaman zamanda bu yedeklemeleri kontrol edin. Şifre belirleme aşamasında ise büyük küçük harflerin , rakamların ve simgelerin kullanılması gerekiyor. Şifre en az 16 karakter olmalı ve anlam ifade etmemelidir. Yedekleme yaptığınız ortamların güvenliklerini sağlamayı kesinlikle ihmal etmeyiniz bir bilgisayar üzerinde ise mutlaka güncel virüs yazılımı kullanın.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin