Ana sayfa Piyasa-Yatırım Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

0
Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Dijital para birimi olan bitcoin ilk çıktığından beri yükselişe devam ediyordu ancak 2015 yılının sonlarından itibaren büyük bir çıkış yakaladı. Yakaladığı bu yukarı yönlü ivme sayesinde tüm dünyada konuşulan bitcoin yatırımcısına milyon dolarlar kazandırmayı başardı.

Nasıl ki paranızı koymanız için bir cüzdana ihtiyacınız oluyor dijital paranız içinde dijital bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Satın aldığınız bitcoin, cüzdanınızda kriptolanmış kodlamalarla karşılık bulur. Bu kodlamaya blockchain adı verilir. Kodlama gelişi güzel yada tek bir merkez tarafından yapılmaz. Dünyanın birçok yerinde bitcoin yapan kişi ,kuruluş veya topluluklar tarafından bitcoin kaydı tutulur bu işlemede mining denir. Alışverişinizin olumlu sonuçlanması için kodunuzun onaylanması gerekmektedir. Bu aşamada ise Proof-of-work teknolojisi kullanılmaktadır.

Ödeme yapan adresten , alıcının adresine kriptolu olarak gönderilen kod sadece bir defa kullanılabiliyor. Bunun sebebi bir kod ile birden fazla işlem yapılmasının engellenmesidir. Dijital paranız ile alışveriş işlemini tamamladıktan sonra kod el değiştirdiği için bitcoin ağına duyurusu yapılır ve blok zincirine kaydedilir.

Bitcoin madenciliği yani mining ,hesaplama yetkisi kullanılarak işlem takibi ve ağ korumanın senkronizasyonun sağlanması ile gerçekleşir. Bu işlemi yapanlara ise madenci deniyor. Sistem kullanıcısı arttıkça , kod zorluk derecesi artıyor . Zorluk derecesi arttıkça , madencilik için gerekli olan donanım ihtiyaçları da yükseliyor. Bitcoin çıkış yıllarında madencilik bilgisine sahip birisi kendi evinde bu işlemi yapabiliyorken şuan kullanıcı sayısı arttığı için mining işlemi yüksek teknoloji ve maliyeti beraberinde getiriyor. Kurumsal firma yada topluluklar (miningpool) tarafından yapılan madencilik için yatırım yapmak isterseniz ; bir topluluğa yada zincire katılarak pay alabilirsiniz .

  • Mining pool yani madenci havuzunda katılım arttıkça payınızın düşeceğini unutmayın.
  • Madencilik de iyi iş çıkarmanın yolu ise ekran kartı performansından geçiyor. Ekran kartı hızına bağlı olarak madencilikte artıp azalmaktadır.

Bitcoin Değeri Nasıl Belirlenir ?

Cüzdan oluşturdunuz , bitcoin satın aldınız yada madencilik (mining) yaptınız. Şimdi ise dijital paranızın değerinin neye göre belirlendiğini açıklamaya çalışalım. Bitcoin yapısı gereği kimsenin tekelinde yada yönetiminde olmayan bir paradır. Yönetimi olmadığı içinde düşüş ve artış tamamen kullanıcıların sistem üzerindeki işlemlerine göre değişmektedir. Dünya üzerinde en fazla 21 Milyon farklı bitcoin (BTC) olacak şekilde tasarlanmış bu para birimi gün geçtikçe kullanıcı sayısı arttığı için değer kazanıyor. Zaman zaman küçük dalgalanmalar yaşansa da sanal para birimi olarak tüm dünyada işlem görüyor. Günümüzde de yatırımcılar tarafından kullanılan BTC bu güne kadar kullanıcılarına hep kazandırdı. Ayrıca ülkemizde yaygın olmasa da yurt dışında bitcoin ile yemek dahi alabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin