Kapalı

Bireysel Kredilerin Şartları

Bireysel kredi, en fazla 36 aya kadar vadeli sürelerde kullanılan kredilerdir. Bu krediler genellikle nakit ihtiyaçları karşılanması için kullanılan kredilerdir. İhtiyaç kredileri, eğitim kredileri, tatil kredileri, sağlık kredileri birer bireysel kredi türleridir.

Gelişen teknoloji sayesinde artık sadece şubelerden değil internet ve mobil bankacılı sistemleri üzerinde bireysel kredi başvurusu yapılabilmektedir.  Bireysel krediler, kullanılan kredi türleri içersinde en fazla kullanılan kredi türüdür. Özellikle kredi notu yüksek ve önceki kredilerinde sıkıntı olmayan kişilerin kullanacağı kredilerde kefil aranmayıp, çok ısa bir sürede kredileri teslim edilmektedir.

Hatta banka müşterileri, internet ve mobil bankacılık üzerinden yapmış oldukları kredi talepleri hemen değerlendirilmekte ve şubelere gitmeden kredi yutarı hesaplarına aktarılmaktadır. Bireysel kredilerde tüm bankalar hayat sigortasını şart koşmaktadır. Bireysel kredilerin kullanılabilmesi için gerekli şartların bulunması gerekmektedir. Bu şartlar:

. Hangi kredi türü olursa olsun kredi kullanmak isteyenlerin 18 yaşından gün alması gerekmektedir.

.Kredi kullanacak iş yerlerinin vergi levhası ve SSK kaydının olması gerekmektedir.

.Kredi kullanacak kişilerin SSK kaydının olması gerekmektedir.

.Kredi kullanacakların, kredi notlarının kredi kullanılmasına uygun olması gerekmektedir. Kredi ödemelerinin düzgün yapılması, yasal takibe düşülmemesi gerekmektedir.

.Kullanılacak kredilerde, bankaların kefil talep etmesi durumunda eş rızası gerekmektedir. Şunu hemen belirtelim ki eş rızası daha çok ipotekli kefillerde istenmektedir.

.İpotekli kredilerde, ipotek edilecek taşınır veya taşınmaz mallar, kredi bitimine kadar banka adına ipotek edilmektedir.

.Kredi kullanacak kişinin gelir belgesini bankaya sunması ve kullanılacak kredinin taksit tutarını karşılayacak düzeyde olmalıdır.

.Bankalara verilen gelir belgesinin en fazla %50’sine kadar aylık kredi isteyebilirsiniz. Çünkü bankalar, ödenecek kredi tutarı kadar kredi kullanacak kişinin yaşamında idame edecek tutarları da göz önünde bulundurmaktadır.

.Kredi talebinde bulunacak kişinin çalıştığı iş yerinde en az 6 aydan beri çalışması şartı aranmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top