Ana sayfa Banka Haber Bireysel Finans Yönetimi İpuçları

Bireysel Finans Yönetimi İpuçları

0
Bireysel Finans Yönetimi İpuçları
kredisiz hayat

Bireysel finansal yönetimi insanların kendi kazancını parasını ve diğer mal varlıklarını düzenli ve etkili bir şekilde kullanabilmesidir. Bu varlıklarını yönetmesi karlı yatırımlar yapması ve bu yatırımları en karlı bir biçimde kullanması anlamına gelir. Buradaki amaç bireyi veya aileleri meydana gelebilecek olan olumsuzluklardan ve risklerden korumaktır.  Sadece eldeki finansı korumak değil bu finansın yönetilerek daha iyi hayat standartlarına ulaşmak beklenilir. Bireysel finans yönetimi tüm aile bireylerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını yaşam iş ve meslek standartlarının geliştirilmesini ve değişen ekonomiye uyumu kapsayan bir düzenleme gerektirir.

Etkili bir planlama finans yönetimin temel unsuru sayılır. Bunun için finansal hedeflerin açık bir şekilde ortaya konulması gerekir. Ve eldeki finans kaynakları göz önünde tutularak gerçekçi ve sürdürülebilir bir plan yapmak gerekir. Öncelikle ihtiyaçların dökümü listelenmelidir. Mutfak masrafları elektrik doğalgaz faturaları vb. çünkü insan bu ihtiyaçlarından vazgeçemez. Daha sonra diğer finansal hedefler yazılarak bu hedeflerden en önde olan için düzenlemeler yapılmalıdır.

Eğer bu finansal hedefleriniz çok önemli ise uygulamasını hemen yapabileceğiniz düzenlemeler yapmalıdır.Gelir gider dengesinin iyi kurulması ve yönetilmesi oldukça önemlidir. Çünkü geliriniz sabitse gideriniz ise duruma göre değişiyorsa finans yönetiminde büyük sorunlar yaşanacaktır. Bunun bir kontrol altına alınması gerekir. Aksi takdirde finansal bir düzenleme yapmanın hiçbir anlamı kalmaz.

Gereksiz keyfi harcamaları bir kenara bırakmak şarttır. İhtiyacınız olmadığı halde yaptığınız alış-verişlerin sebeplerini tespit etmeli ve önlemelisiniz. Bu sebepler alışkanlık olabilir canınızın bir şeylere sıkılması olabilir gösteriş olabilir taklit olabilir. Her hedefe ulaşmak belirli bir bedel ve fedakârlık ister. Bunu unutmamak gerekir.

Bütün bunlardan sonra adım adım birikim yapmak lazımdır. Örneğin ev almak için bir şirketle anlaştınız. Aylık geliriniz 2.500tl ve siz ev alabilmek için şirkete 1.400tl ödeyeceksiniz. O halde bütçenizden 1.400tl düşmelisiniz. Artık yeni bütçeniz 1.100tl’dir. Yeni bütçenin diğer ihtiyaçlarınızı karşılıyor olması gerekir. Şu an hemen ev almıyor olsanız da alıyormuş gibi plan yapıp uygulamanız hedefiniz için gerçekçi bir bireysel finansal yönetimi olur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin