Kapalı

Bireysel Emeklilik Neden Yaptırmalıyız?

bes - bireysel emeklilik

Bes yani bireysel emeklilik sistemi ilerisini düşünen bireylerin şimdiden yatırım yaparak, yaşlılık zamanlarında veya zor anlarında devreye girerek, o güne kadar topladıkları tutara ek olarak devlet tarafından %25 katkının verilmesidir. Bu sayede emekli oluncaya kadar farz edelim ki, 200.000 TL toplayan bir bireye devlet işte senin ödülün %25 de ben veriyorum diyerek, 250.000 TL ye çıkarmasıdır. Tabi bu Mevla yerinde sabit durmamakla beraber, bes yaptırılan bankada belirli olan fonlara da yatırım yaptığınızda emekli oluncaya kadar değerlenmesi ile beraber daha da artacağını söyleyebiliriz. Tabi belirli ve sabit getirili fonlar daha da güvenli olduğunu belirtelim.

BES Neden Yaptırmalıyız?

Bireysel emeklilik yaptırmanız için sizlere bir çok sebep sunabiliriz. Bunlardan ilki para biriktiremeyen şahıslara yönelik mükemmel bir kumbara hesabı vazifesi görmesi. Yani günlük hayatta kuruşları dahi biriktiremeyen şahısların var olduğunu bildiğimiz için, her ay belirli tutarlarda banka hesabına attığınızda ilerleyen zamanlarda sakladığınız tutarı görünce ne kadar başarılı bir karar aldığınıza sizlerde şaşırmış olacaksınız. Ayrıca rahat etmek isteyenler bes kesinlikle yaptırmalıdır. İlerleyen yaşlarda bu fırsatlar hayatınızda ayağınıza bir kez gelebiliyor bu nedenle kaçan vagonun peşinden üzülmemek adına bireysel emeklilik yaptırmak sizlere çok karlı bir yatırım aracı olarak gelecektir.

Bes sistemine katılanların sayısı giderek artmakta olup ülke nüfusuna bakıldığında bu oran 5.6 milyon civarına yaklaştı. Bes yaptırmak sanıldığı kadar zararlı değil aksine karlı bir yatırım stratejisidir. Borsa, dolar, euro veya altın gibi yatırım araçlarında belirlediğiniz fon sayesinde sakladığınız tutar her ay kazancına ek kazanç sağlayarak bes sisteminin önemini bir kez daha artırmıştır. Vergi avantajları dahil özel şirketlerde emeklilik planı yapanlar, devletin sağladığı devlet katkısı tutarını görünce tüm planlarını bu yatırım aracına aldıklarını söyleyebiliriz. Hem geleceğe yatırım hem de birikim olarak değerlendirilen bes sistemi zamanla önemini daha da artıracak gibi. Çoğu yatırım araçlarında sizin yatırdığınız tutara ek bir tutar verilmemektir. Verenler de genelde forex gibi sistemler (kesinlikle önermiyoruz) olup ancak kaybetme riski %80 üzeridir. Hali ile devlet katkısını düşünüp de bes yaptıranların sayısında hızla bir artış yaşanmakta ve bu birikimler daha da arttığını görebileceksiniz. 2013 yılı itibari ile bes yaptıranların hesaplarındaki tutarlara bakıldığında ne derece başarılı karar aldıklarını görebilirsiniz. Ayrıca ilk etapta bankaların masraf adı altında kestikleri ücretlerde hemen hemen %90 düşürülmüş ve bu da tüketicilere çok cuzi miktarlarda yansıtılması kararı alınmıştır. Yani her banka istediği kadar tutarda bes kesintisi artık yapmayacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top