Ana sayfa Banka Haber Bireysel Emeklilik Sistemi Faizi En Yüksek Olan Bankalar

Bireysel Emeklilik Sistemi Faizi En Yüksek Olan Bankalar

0
Bireysel Emeklilik Sistemi Faizi En Yüksek Olan Bankalar
bes bireysel emeklilik sistemi

BES olarak hayatımıza giren bireysel emeklilik sistemi artık 1 nisan 2017’den itibaren tüm memurlardan da kesilmeye başlanacak. Bes faizi en yüksek olan bankalar konusunda hazırlanan bu makale sizlere besin önemini ve sizlere sağlayacağı avantajları hatta zararları da içermektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Getirisi En Fazla Olan Bankalar

Bilindiği üzere bireysel emeklilik sistemi kişilerin ilerideki hayatlarını kolaylaştırmak adına yaptıkları bir tür yatırım aracıdır, ne kadar para yatırırsanız size dönüşü de o kadar fazla olacaktır. Üstelik şimdide %25 devlet katkısı ile daha fazla teşvikler sağlanmıştır, bankaların haricinde özel sigorta şirketlerinin de pazarlayabildiği bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemi getirisi en fazla olan bankalar olarak düşünüldüğünde özele inmek gerekir ancak bu inceleme de öyle üstün körü yapılmamalıdır.

Bireysel emeklilik sistemi getirisi en fazla olan bankalar konusu bira daha teferruatlıdır, tamam %25 devlet katkı payı sağlar örneğin 100,00 TL olarak ayırdığınız bütçeniz ile başlamanız durumunda 25,00 TL de devlet tarafından veriliyor yatırdığınız miktar ne kadar artarsa katkı payınızda ona göre katlanır. Ancak bankaların değişen yüzleri burada devreye giriyor mesela bazı bankalar da yatırdığınız parayı geri çekebilmeniz için en az 3 yıl geçmesi gerekiyor daha önce çekerseniz yatırdığınız paralarınız ziyan olur gibi.

Bireysel emeklilik sistemi getirisi en fazla olan bankalar açısından yapacağınız araştırmalarda mutlaka parayı geri çekebilmek için süre koşulu var mı yok mu onu öğrenmelisiniz. Ayrıca sistemin sonunda ki süreden sonra paranızı nasıl geri alacaksınız o konuyu da değerlendirilecek konular arasında alın. Bazı bankalar maaş usulü bazıları ise tazminat usulü ödeme yapmaktadır, sizde kendi durumlarınıza uygun koşulları seçerek BES’ lenebilirsiniz.

BES’in Zararı Var Mıdır?

Kimiler yok söyleyebilir, ancak bilmeniz gerekenleri ne yazık ki sistem saklamaktadır. En basit örneği BES işlemine başladıktan sonra kesinlikle çıkmamanız önerilir. Vazgeçme durumunda eğer ki 3 yıldan önce çıkarsanız banka kesintileri ile karşılaşırsınız yani 3 yıl sonrasında normalde toplayacağınız tutar 5 bin lira ise direk 5 bin lira olmayabilir.

Devletin bahsettiği BES, bireysel emeklilik sistemidir. Yani siz kesintisiz olarak emekli olma yaşına kadar yatırırsanız sizlere %25 devlet katkısı sağlanır. Ancak burası önemli zira devlet diyor ki, hoppp kardeşim %25 verdik ama bunun birde stopaj kesintisi var. Bu kesinti tutarı da yüzdelik olarak %5’e denk geliyor. Yani anlayacağınız %20 lik bir katkı var.

BES oldukça iyi bir yatırım aracı olabilir. Zira fonlara paranızı yatırıyorsunuz hisse alabilir veya vadeli hesaplara aktarabilirsiniz. Tavsiyemiz ise kesinlikle paranızı riske atacak hamleler yapmayın. BES’in tek avantajı var o da cebinizde paranızı biriktirmek isteyip de, birikim yapamayanlar için bir kumbara hesabıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin