Kapalı

Bireysel Emeklilik sistemi (BES)

Bireysel emeklilik sistemi insanların emekli olduktan sonra da rahat bir yaşam sürdürebilmeleri üzerine kurulmuş olan bir sistemdir. Genellikle bankalar tarafından yapılmaktadır. Bunu yapan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Banklar müşterileri kendi bünyelerine çekmek amacı ile bireysel emeklilik sistemini cazip fırsatlarla donatmaya özen gösterirler.

Bunun için bankaya gelen müşterilere birebir bilgilendirme imkânını sunarlar. Yüz yüze iletişim daha etkili olduğundan dolayı bankalarda bunun için yetkili kişiler bulunmaktadır ve müşterilere bireysel emeklilik sistemi hakkında detaylı bilgi verirler. Bireyler gelir elde ettikleri dönem boyunca her ay belli tutarda para yatırarak geleceğe yatırım yapar.

İnsanlar her ne kadar birikimlerini kendi yöntemleri ile bir kenara atmak isteseler de bu yöntem biraz riskli olmaktadır. Maddi açıdan sıkıntı çekilen dönemde insanlar o biriken parayı harcayabilmektedir. Bu gibi sorunların ortaya çıkmasını bireysel emeklilik sistemi engellemektedir. Yapılan sözleşme sonucunda yatırılan paralar gelecek dönemlerde kullanılmak üzere kişiye ait olan hesapta saklanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sistemi dönemi 1 Ocak 2013 itibari ile başlamıştır. Gün geçtikçe bu sistem daha avantajlı hale gelmiştir. Avantajlı hale gelmesinin sebebi devletin bu sisteme katkı yapmasıdır. Şöyle ifade etmek gerekirse devlet bireysel emeklilik sistemine kayıt yaptıran katılımcılara ödedikleri katkı payının yüzde yirmi beşi oranında ek katkı payı sağlamaktadır.

Yapılan bu devlet katkısı da bireysel emeklilik sistemini tercih etmek için oldukça cazip bir fırsattır. Örneğin yüz lira katkı yapan bir yatırımcı devletin katkı payı sayesinde yüz yirmi beş lira yatırım elde edebilecektir. Bu katkı ile birlikte bireysel emeklilik sistemine geçen katılımcı sayısında artış meydana gelmiştir.  Bireysel emeklilik sistemine kayıt yaptırıp avantajlarından faydalanmak için on sekiz yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top