Ana sayfa Banka Haber Bireysel Emeklilik Nedir? (BES ANLAMI – NEDEN BES YAPTIRALIM)

Bireysel Emeklilik Nedir? (BES ANLAMI – NEDEN BES YAPTIRALIM)

0
Bireysel Emeklilik Nedir? (BES ANLAMI – NEDEN BES YAPTIRALIM)
bes anlamı

Devlet katkısı olarak da adı anılan bireysel emeklilik, çıktığı ilk günden itibaren hemen herkesin aklında acaba bireysel emeklilik nedir, ne kadar para veriyor, getirisi ne kadar, bes nedir şeklinde bir çok soruların oluşmasına neden oldu. Bireysel emeklilik sisteminde bilmeniz ve önem verilmesi gereken bir çok ayrıntı mevcuttur. Çoğu banka BES kampanyaları düzenlese de, uygun bes’i veren bankaların hangileri olduklarını da bilmeniz sizler için faydalı olacaktır. Zira bazı bankalar bes kesintileri dahil bir çok işlemi müşterilerine belirtmediği için sonrasında müşteriler ile zıt duruma düşebiliyor. Bu nedenle bes yaptırmadan önce araştırma yapmanız sizlerin yararına olacaktır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Kısaca BES yani devlet katkısı olarak bilinir. Devlet diyor ki, ileriki zamanlarda paraya sıkışabilir ve şimdiden biriktirme yapmadığınız takdirde (har vurup harman savuranlar) emekli olma yaşınız geldiğinizde elinizde avucunuzda bir şeyler olmasını düşünenlere gelin şimdiden her ay belirli tutar ödeme yapın (parayı arkanıza atın) ve ben de size belirli süre karşılığında bu topladığınız paraya %25 ilave de ben vereceğim demesidir. Burada 10 yıl süre sonunda topladığınız tutara ek olarak %25 ek para kazanacaksınız. Bakıldığında çok iyi bir getiri olarak düşünenlerin sayısı ne yazık ki beklentileri olmayanların aşağısında kalmakta. Zira parasının değer kaybına uğramasını düşünenler fazla ülkemizde. Bu yüzden bes’e girenlerin ayrılma oranı %65 oranına yaklaştı. Ancak devlet bunun önlemi olarak artık para yatıranların ana tutarı olarak bireysel fonlarda değer kazanabileceğinin önünü açtı. Yani paranızı yatırdığınızda ister borsa hisse senetlerine isterseniz de vadeli bir şekilde değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler bankadan bankaya göre değişmekte olduğunu belirtelim.

Bireysel emeklilik sistemi, devletin ileriki emeklilik döneminde parayı sıkışmak istemeyenler için çözüm sunduğu bir proje olmakla beraber katılım oranları hızla arttığını da belirtelim. Devlet bu konuda gelin bizde size destek olalım mantığı ile yatırım fırsatı vatandaşlara sunarak büyük bir projenin başladığını yinelemektedir. Toplanan paralar fonlarda değerlendiği için getiri bakımından kaç yıl geçse de büyük fırsatların şimdiden habercisi olarak sunulabilir. Ekonomi için tasarrufu artırma amacında olan devletin projesi ile beraber para biriktiremeyen vatandaşlara büyük avantaj sağlayarak ileri de belki de hiç ummadığı tutarlarda para biriktirmesini gören vatandaşlar iyi ki bes yaptırmışım diyeceklerdir. Hem önem arz eden hem de güvenli bir sistem olan bireysel emeklilik te devletin teminat olarak verdiği tutar ilk etapta 1000 TL ve belirli süre sonunda var olan tutara ek olarak %25 ek pay vermektedir.

Devletin katkı olarak verdiği bireysel emeklilik sisteminde hesabınıza yatırılan paranın fonlarda değer kazanmasına da vesile oluyor. Altın, repo, vadeli hesaplar, borsa, hisse senetleri dahil bir çok fonda işlem yapabilirsiniz. Vatandaşların en çok ilgilendiği kısım ise %25 ek katkının verilmesidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin