Ana sayfa Banka Haber Başka Hesaba Yanlışlıkla Para Yatırma

Başka Hesaba Yanlışlıkla Para Yatırma

0
Başka Hesaba Yanlışlıkla Para Yatırma
kredi sicil affı

Bankadan havale veya eft yaptığınızda başkasının hesabına yanlışlıkla para yatırabilirsiniz. Hali ile bu yatan parayı nasıl geri alabilirim, sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki işlemler sonrasında paranızı kurtarabilirsiniz. Başkasının hesabına yatan paranın iadesi aslında zor bir konu olup, gerekli işlemleri hızlıca yapmanız sonrasında karşı hesaba bloke koydurarak yasal işlemleri yapabilirsiniz.

Hesaba Yanlışlıkla Yatan Paranın İadesi

Teknolojinin gelişmesi bankacılık sistemlerinde de birçok fayda göstermiştir. Eskiye nazaran uzun havale süreleri ve banka şubelerine gitme gibi şeylere pek de gerek kalmamıştır.  Bu gelişmeler sayesinde ister bilgisayarınızın başında iken ister dışarıda iken cep telefonunuzla para transferi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Para transfer işlemlerinin bu kadar kolaylaşması beraberinde bir takım sorunları da birlikte getirmiştir. Para gönderirken basılan yanlış bir tuş ile transfer edilen para yanlış bir hesaba geçebilmektedir. Bu gibi durumlarda akla hesaba yanlışlıkla yatan para geri ödenmezse ne olur gibi sorular gelebilir. Hesabıma yanlışlıkla para yatmış diyorsanız yapabileceğiniz birkaç işlem bulunmaktadır.

Cep telefonundan veya bilgisayardan banka müşterisine ait hesap numarası veya hesabın iban numarası ile anlık para gönderimi yapılabilmektedir. Para transferini kendi gerçekleştiren ve bunda hata yapan biri esas olarak bankadan parayı geri isteyememektedir. Fakat hesabına yanlışlıkla para yatan kişi siz iseniz bu parayı bankaya bildirebilir ve sahibine geri iletebilirsiniz. Hesabınızda size ait olmayan parayı fark ettiğiniz an ilk yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ve durumu onlara bildirmek olmalıdır. Müşteri temsilcisi tarafından durum belgelenerek bir araştırmaya tabi tutulur. Yanlış yatıran kişi de yanlışından sonra banka ile iletişime geçmiş ise banka paranın kime ait olduğunu ve sizin hesabınıza yanlışlıkla gönderildiğini size bildirecektir. Böylelikle parayı yatıran kişinin hesabına yatırılan parayı geri gönderebilirsiniz. Göndermediğiniz takdirde bankanın sizden parayı almak gibi bir yaptırımı yoktur fakat göndericinin hukuki yollara başvurması ile yatırılan para konusunda yaptırımlar yapılabilmektedir. Bu yüzden böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey parayı iade etmek olacaktır.

Yanlışlıkla hesaba yatan para ve iadesi

Hukuksal boyut ile başkasının hesabına yanlışlıkla yatan paranın iadesi hakkında bir çok soru gelmektedir. Bunlardan en fazlası ise yatan parayı yasal olarak iade alabilir miyim, şeklinde.  Öncelikle bu gibi davalarda zaman aşımı süresi 10 yıldır yani 10 yıllık geçmişe göre yapılan hatalı işlemleri fark ederseniz dava açma hakkınız var. Ancak karşı taraf işçiniz ise ve alacağı tutarın üzerinde bir tutar yatırılmış ise ” sebepsiz zenginleştirme ve menfi tespit ” davası açmanız gerekiyor. Sonrasında noter tarafından fazla ödenen tutara istinaden ihbarname çekilir. Bu evrakın durumuna göre icra takibi başlatılabilir. Diğer bir yöntem ise ilamsız bir icra takibi başlatmanız. Genelde mahkemelerde bu gibi davalarda deliller ön plana çıkar. Yani adama borçlu ise o borcu ispatlaması gerekiyor. Durduk yere neden niçin para gönderdiğini hakim ve savcılar sormaktadır. Bu gibi dava sonuçlarında ise %40 lık bir tazminat davası da beraberinde getiriyor yasa. Yani siz haklı çıkarsanız ayrıca %40 oranında bir de tazminat alabilirsiniz. Buraya dikkat edelim!!!

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin