Kapalı

Başbakanlık Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversite eğitimi alan gençlerimizin, eğitim harcamaları ve özel masraflarının bir kısmını karşılayabilmek adına devlet tarafından bazı burs programları uygulanmaktadır. Eğitim öğretim yılının ilk dönemlerinde başvuruları alınmaya başlanan bu burs programlarında, kişilerin ekonomik durumları göz önünde bulundurularak geri ödeme şartı aranmayan burs programları ile geri ödeme şartı ile verilen kredi destekleri öğrencilere yapılmaktadır. Eğitim hayatları boyunca bu desteklerden faydalanan öğrenciler, her yıl düzenli olarak zam almakta ve ekonomik açıdan kendi kendilerine yetebilmek adına da deneyim sahibi olmaktadırlar. Başbakanlık tarafından verilen bu ödeneklerde, özellikle kredi almış olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü, eğitim hayatları bittiğinde, bu ödemelerin belirli bir zaman sonra düzenli bir şekilde geri yapılması gerekmektedir. Ne kadarlık ödeme yapılacağı ve ödemelere de ne zaman başlanacağı konusunda, Başbakanlık kredi borcu sorgulama ekranı kullanılarak işlem yapılabilecektir.

Başbakanlık kredi borcu sorgulama ekranı üzerinden işlem yapmak isteyen kişilerin, artık tüm resmi işlemleri yapabilmemize olanak sağlanan E-devlet ekranına giriş yapmaları gerekmektedir. Bu ekran üzerinden yapılacak olan işlemlerde, kişilerin E-devlet şifrelerinin olması gerekmektedir. Eğer henüz bir E-devlet şifresi almamışsanız, doğrudan PTT şubelerine giderek çok cüzi bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra- E-Devlet ekranı üzerinden mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı ya da internet bankacılığı hesabınızı kullanarak da ödeme ekranının açılışını yapabilirsiniz.

Başbakanlık kredi borcu sorgulama işlemi sonrasında, karşınıza ne kadarlık bir ödeme aldığınızı, bu ödemeye karşılık olarak kaç ayda geri ödeme yapabileceğinizi ve toplamda da ne kadar bir ödeme yapacağınızı kolay bir şekilde görebileceksiniz. Kişiler, geri ödemeli olacak şekilde bu krediden faydalanmışsa, mezuniyet döneminden 2 yıl sonra ödemelerine başlayacaktır. Eğer ödemelere başlanmaz ise, bu durumda imzalanan sözleşmeye bağlı kalınarak vergi borcu üzerinden icra işlemi yapılabilecektir. Bundan dolayı gençlerimizin mezun olmalarının ardından iş hayatlarına girmeleri ile birlikte bu ödemeleri yapması gerekmektedir. Zaman zaman gençlerin daha kolay bir şekilde ödeme yapabilmeleri adına yapılandırma işlemleri yapılacaktır. Bu yapılandırmalarda ise, ödeme yapacağınız taksit sayısını arttırma şansınız bulunmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top