Ana sayfa Kredi Notu Bankaya Borcumu Ödemezsem Neler Olur?

Bankaya Borcumu Ödemezsem Neler Olur?

0
Bankaya Borcumu Ödemezsem Neler Olur?
banka borcu hapis cezası

Bankaya borcunuz var ve bunu ödemek istemediğinizde aklına gelen ilk soru: borcumu ödemezsem neler olur, şeklindeki soruların net yanıtını aramak olacaktır. Zira çoğu bankalar, sizlere kredi teklifi sunarken aynı zamanda o krediyi sigorta ile koruma altına almakta. Hali ile sizler o borcu ödemediğiniz takdirde o banka borcunu sigorta şirketi karşılamakta.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Her şey yolunda giderken, istenmeyen ekstra sorunlar ve masraflar çıkabilir ve bankaya olan borcun ödemesinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda bankanın size göz yumma veya sizi idare etmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir.

Banka borcu ödenmediği takdirde banka, yasal takip başlatabilir ama bunun için önünüzde 90 günlük bir süre söz konusu. Bu süre zarfında banka size devamlı telefon veya mail yoluyla borcun ödenmesi konusunda iletişime geçmeye çalışacaktır. 90 gün içerisinde borcunuzu ödediğiniz takdirde gecikme faizi ödemeniz gerekecektir ama bu süre zarfında hiçbir ödeme yapılmaz ise idari takip başlayacaktır.

Bankaya Borcumu Ödemezsem Neler Olur?

Eğer hakkınızda idari takip başlamış ve size verilen 7 günlük ek süre dolmuşsa banka yetkililerinden borcunuza yeniden yapılandırma isteyerek hukuki süreçten kurtulabilirsiniz. Banka kalan borcunuza yapılandırma yaparak yeni bir ödeme planını işleme alacaktır. Bu tür bir yapılandırma da size uygun değil ise hukuki süreç maalesef başlayacaktır. Bu aynı zamanda Merkez Bankasında kara listeye girmeniz ve kredi sicilinizin bozulması anlamına gelmektedir.

Hukuki süreçte banka avukatları ile muhatap olacak, banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşlı bir çalışan iseniz belli bir oranda maaşınıza haciz konulması veya icra takibi gibi hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda avukatlar sizlere yapılandırma ve borcu kapatma gibi teklifler ile geleceklerdir. Dilerseniz bu süreçte avukatlar ile ya da bankalar aracılığı ile borcunuzu 60 aya varan vadeler ile yapılandırabilirsiniz.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin