Ana sayfa Banka Haber Bankanın Kara Listesinde miyim?

Bankanın Kara Listesinde miyim?

0
Bankanın Kara Listesinde miyim?

Tüm bankacılık işlemlerinin incelendiği bir kurum vardır. Çekilen banka kredileri, kredi taksitlerinin ödenme şekli, kredi kartı kullanımı ve aylık borç tutarlarının yatırılma şekli hatta kira ve faturaların vaktinde düzenli yatırılması Bankalar Birliğine bağlı çalışan, Findeks tarafından kayıt altına alınır. Tüm bankacılık işlemlerinin vaktinde yapılması, Findeks tarafından verilen kredi notunun yükselmesine yol açar. Fakat banka borcu vaktinde ödenmediğinde, hem kredi notu düşer hem banka hukuksal işlemlere başvurur. Ödemelerdeki dengesizlik nedeni ile hukuksal işlem başladığı anda, Merkez Bankası borçlu şahsı kara listeye alacaktır.

Banka borcu ödenmediğinde, kara listeye girmek ne kadar kolaysa, çıkmak o derece zordur. Çünkü yasal olarak kara listeye giren ama borçlarını 3 yıl içinde ödeyen kişilerin, listeden çıkması 5 yıl sürer. Borçlarını kapatmayan kişilerde ise durum çok daha zordur. 10 yıl boyunca kara listeden çıkamayan şahıs, kredi kartı dâhil hiçbir bankacılık işleminden faydalanamaz. Tabi alacağı olan bankanın, alacağı oranda maaş ve malvarlığına el koyma işlemleri de icra müdürlüğü marifeti ile devam eder.

Sık olarak banka kredisi kullanan ve bazı dönemlerde ödeme sıkıntısı yaşayan kişilerin, sık aralıklar ile kara listeye girip girmediğini kontrol etmesi gerekir. Çünkü kara liste kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulur ve kişisel başvuru yapılmadıkça 3. Kişiler ile paylaşılmaz. Ancak kara listeye girmenin temel şartı borcun aksaması ve yasal takip durumuna düşmesi gerekir,

örneğin, Kredi kartınız düzensiz ödeyen, kredi taksitlerini sürekli aksatan geciktiren ama her şeye rağmen yasal takibe düşürmeyen kişilerin kredi notu düşer yani riskli müşteri durumuna düşer sadece bankalar kredi verirken biraz nazlı davranır veya sağlam teminatlar isterler mesela temiz bir kefil gibi.

Ancak yasal takibe düşen yani kredi veya kredi kartı yada ek hesap borcunu 3 ay ve daha fazla dönem ödemeyenler yasal takibe ve akabinde icra takibine alınır işte bu noktada kara listede yerinizi almış olursunuz. Çıkmak için mutlaka bu borçların ödenmesi ve kapatılması zarurettir aksi halde çıkmak mümkün değildir.

Kara listeye girmesine rağmen, borcunu ilk 3 yıl içinde kapatan şahıslar için, bazı bankaların esnek uygulamaları olabilmektedir. Kredi kartı kullanımında her hangi bir aksama olmayan, tüm borçlarını yakından takip eden kişiler için, kara listeden çıkmadan bazı bankacılık işlemleri kullandırılır. Düzenli ödeme yapan şahıslar için, düşük limitli kredi veren bazı bakalar da mevcuttur. Fakat her banka aynı şekilde esnek çalışmaz.

Borcu kapatıp diğer bankacılık işlemlerinden faydalanmak için, düzenli olarak aynı banka ile çalışmak gerekir. Tüm borç ödemelerinin ise dikkatli takip edilmesi önerilir. İlk 3 yıl yalnızca kredi kartı kullanmak ve belirli bir mevduat hesabı açmak, birtakım bankacılık işlemlerinden faydalanma şansı verecektir.  Fakat kara listeden tamamen çıkmak için, yasal zorunluluk olan 5 yılı beklemek gerekir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin