Ana sayfa Banka Haber Bankaların Ücret Alamayacağı Hizmetleri

Bankaların Ücret Alamayacağı Hizmetleri

0
Bankaların Ücret Alamayacağı Hizmetleri

Bankaların, değişik hizmetler karşısında almış olduğu hizmet bedelleri sonrası, tüketicilerin şikâyetlerini değerlendiren Banka Denetleme ve Düzenleme Kurumu, Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı yayınladı. Bu taslakla beraber artık bankalar, kafalarına göre hizmet bedelleri alamayacaktır. Bankaların hangi hizmetler sonrası müşterilerden hizmet bedeli alacağı ve hangi hizmetler sonrası hizmet bedeli alamayacağı belirtilmiş oldu.

Bankaların, Banka Denetleme ve Düzenleme Kurumunun, belirlemiş olduğu hizmet bedeli alınamaz maddelerine karşın ücret almaya devam eden bankalara, vatandaşlar yasal haklarını kullanmak suretiyle vermiş oldukları ücretleri geri alabilmektedir. İşte bankaların hizmet bedeli alamayacakları hizmet türleri;

. Konut kredisi ret edilen müşteriden, kamu kurumlarına ve üçüncü şahıslara ödenen ücretler dışında herhangi bir ücret talep edilemeyecek.

. Bankalardan alınacak ‘’Borcu yoktur’’ yazısı için ücret talep edilemeyecektir.

. Kredili mevduat hesaplarından veya kredi kartlarından kullanılacak kredileri için ücret tahsil edilemeyecektir.

. Kullanılan kredinin borcunun yatırıldığı ve bankalar tarafından açılan hesaplara hizmet ücreti alınamayacaktır.

. Bankaların, kredi kartları için ödül talep edip, ödülü alabilmesi için müşterinin vaat ettiği alışverişi yapmamasından dolayı ceza bedeli tahsil edemeyecektir.

. Müşterinin kendi hesabına ATM cihazından yatırılacak tutar için veya bir başkasının aynı banka üzerinden bir başkasının hesabına yatırdığı para için de hizmet bedeli alınamayacaktır.

. Kiralık kasa ziyaretleri için ücret tahsil edilemeyecektir.

. Yanlış yapılan bir para transferi için sadece Merkez Bankasına kesilen ücret dışında, kişilerden ücret talep edilemeyecektir.

. Hesap açma, kapatma, cüzdan işleme adı altında hiçbir ücret alınamayacaktır.

.Yapılan havalenin reddi, devri veya iadesi durumunda, Merkez Bankası ücreti ve üçüncü şahıslara ödenen ücretler dışında ücret alınamayacaktır.

. Kişi, hesabı olmayan bankadan yapacağı EFT işleminde, kişinin onayı alınmadan hizmet bedel ücreti alınamayacaktır.

. Geçmişe dönük kredi kart veya kredili ürünlere ait kesintileri gösteren belge talebinde hizmet bedel ücreti alınamayacaktır.

Yukarıda sıralanan hizmetlere karşılık hiçbir ücret alınamaz. Buna rağmen alınıyorsa, hizmet bedel makbuzu ile beraber Bankacılık Denetleme Kurumuna veya hakem heyet bürolarına yazılı olarak başvurularak, kesilen hizmet bedelleri talep edilebilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin