Ana sayfa Banka Haber Bankaların Emekli Promosyonları

Bankaların Emekli Promosyonları

0
Bankaların Emekli Promosyonları

Bankalar genel olarak devlet memurlarına ilgili bakanlıklarla yapılan anlaşmalar sonucu promosyon bedeli olan belli tutarlar verirler. Ancak bu tutarlar belli yıllarda verilir. Mesela öğretmenler 3 yılda bir kere alırken adliyede çalışanlar her yıl promosyon alır. Promosyon tutarları ise tamamen bankayla ilgili bakanlık tarafından yapılacak anlaşmaya göre belirlenir. Son yıllarda yapılan bir değişiklik ile emeklilere de promosyon verileceği açıklandı. Bu sayede emekliler de belli sürelerde artık maaş promosyonu alabilecek.

Emekli Promosyonu Nedir?

Bankalar çalıştığı kurumlara yaptıkları maaşların bankalarından ödenmesi karşısında yerine getirdikleri ödemelere emekli promosyonu adı verilir. Bankacılık sisteminde ise kullandığınız bu promosyonlar bankalardan emekli maaşlarını alanlara da uygulanması kararı alındı. Emekliler maaşları konusunda anlaştıkları bankadan üç yıl süreyle maaş almak kaydıyla bir kere olacak şekilde promosyon ödemesi alır. Bu promosyon ödemesi 3 yıl sonra yine tekrar eder. 2017 mart ayından itibaren emeklilerin hepsi banka promosyonundan yararlanmaya başladı.

Banka Emekli Promosyon Tutarları

Bankaların emeklilere verdiği promosyonların miktarı Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan sözleşmeye göre belirlendi. Yapılan sözleşme gereğince bankaların maaş alan emeklilere vereceği üç yıllık promosyonun bir defada verilmesi kararlaştırıldı. Promosyon tutarları ise şöyle:

  • Maaşı 1000 TL’den az olan emekliler 300 TL,
  • Maaşı 1000 TL ile 2000 TL arasında olan emekliler 375 TL
  • Maaşı 200 TL üzerinde olan emekliler 450 TL

Bankaların emeklilere yaptığı bu ödeme bu tutarların altında olamaz. Ancak banka emeklilerin kendinden maaş almasını sağlamak için vereceği promosyon tutarı daha yüksek de olabilir. Bu fiyatlar sadece bir alt sınırdır. Ülkemizde ortalama 12 milyon emekli bulunuyor. Ortalama 6,5 milyon sigortalı, 2.7 milyon BAĞKUR’lu, 2.3 milyon emekli sandığı  emeklisi bu promosyondan yararlanabilecek.

Emeklilerin Banka Promosyonu Almak İçin Yapacakları

  • Emekliler promosyon almak için önce hesabının yer aldığı şubeye giderek sözleşme imzalayacaklar.
  • Emekliler maaş almak istedikleri bankadan, o bankalarla yalnız bir protokol yapacak ve bankaya 3 yıl süreyle maaşını çekeceğinin garantisini verecek. Bankalar ise maaş çekme protokolü dışında bir belge istemeyecek. Bu evrağı isteyen banka da emekli maaşı protokolü yapmanıza gerek yok. Bankanızı değiştirirken hiçbir bürokrasiyle uğraşmazsınız.

Ülkemizde ortama 7.5 milyon emekli maaşını üç kamu bankasından alıyor. Geriye kalan 4.2 milyon emekli de maaşını PTT ya da özel bankalardan alıyor. Kamu bankaları arasında ise en yoğun Ziraat Bankası emekli maaşı veriyor.

Emekli Promosyonu Olumsuz Yanları

 

  • Bankalar zaten emeklide olan karta ek bir kart alındığında kart aidatı alacaktır.
  • Talimatla kesilecek faturaların komisyonu bulunuyor.
  • Tüm emeklilerin 36 ay alacağı promosyonu bu kadar tutara bölerseniz ayda 10 ya da 15 TL ücrete gelecek. Ancak kart aidatı ve fatura emeklinin cebinden daha fazla bir tutar çıkacaktır.
  • Kredili mevduat hesabı açtıran ve e az iki faturası için otomatik ödeme talimatı veren kişilerden komisyon alınmaz. Ancak KMH hesabı olan emekliler hesabında sürekli para tutmak zorunda olacak. Para tutulmazsa faiz işleyerek emekli maaşı tutarı azalacaktır.

 

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin