Ana sayfa Altın Bankalardan da Artık Fiziki Altın Alabilirsiniz

Bankalardan da Artık Fiziki Altın Alabilirsiniz

0
Bankalardan da Artık Fiziki Altın Alabilirsiniz

Altın, en çok tercih edilen ve her zaman kazandıran yatırım araçları arasında yer alır. Bazı dönemlerde fiyatı sabit sürse de orta ve uzun vadede kayıp görülmez. Ülkemizdeki gelenekler sebebi ile düğün, nişan, doğum ve mezuniyet törenlerinde veya daha birçok etkinlikte altın takılması adettendir. Son birkaç ayda altın fiyatlarının hızla artması, altın almayı neredeyse imkânsız hale getirmiştir. Bu nedenle piyasaya sürülen gram altınlar, altın hesapları daha az miktarda altın alma imkânı yaratmıştır. Fiziki altın ise bankalar aracılığı ile piyasaya sürülmüş, alım gücü sınırlı olan vatandaşların imdadına yetişmiştir.

Fiziki altın, normal şartlar altında altın şekillendirilirken kullanılan işçiliğin düşülmesi imkânı yarattığı için çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını veya takı olarak kullanılan altınlardan çok daha hesaplı şekilde alıcıya ulaşır. Bu sebeple de daha fazla rağbet görmektedir.

Değişik bankalar tarafından satışa sunulan fiziki altın, 1 gram, 2 gram, 5 gram, 10 gram, 50 gram, 100 gram ve 1 kilogram şeklindedir. Altın yatırımı yapmayı planlayan kişi, cebindeki nakit para oranında fiziki altın alma imkânına sahiptir. Belli günlerde bankalar, hafta sonlarında ise bankaların anlaşmalı olduğu kuyumcular, fiziki altın ihtiyacını karşılamaktadır.

Düğün, nişan, doğum gibi törenler için ideal olan sertifikalı altınlar, üretim maliyeti düşük olduğu için sevdiklerinize özel anlarında fazladan hediye verme olanağı yaratır. Fiziki altının tekrar paraya dönüştürülmesi, hem daha karlı hem daha kolaydır. Hemen her bankada fiziki altın satışı yapıldığı için, tekrar paraya döndürme sıkıntısı yaşanmaz. Üstelik fiziki altın satışı yapan birçok banka, açılan hesap nedeni ile hesap kullanım ücreti almamaktadır.

Yine Banka altın hesabınızda bulunan gram altınınız ile de fiziki altın almanız mümkün ancak şu ayrıntıyı atlamak gerekir. Altın hesabınızda bulunan gram altınınız güncel fiyattan TL ye çevrilir ve yine TL ile güncel fiyattan örneğin 5 tane çeyrek altın alabilirsiniz. Yani Altın Hesabınızda 100 gram altınınız var bana 100 gramlık külçe altın ver demeniz mümkün değil.

Ülkemizde bankalar aracılığı ile satışa sunulan fiziki altının birçok avantajı vardır.

Alım esnasında bütçeye göre istenilen miktarda altın alımı mümkündür. Gram halinde satışa sunulduğu için, her ay maaşın belli bir miktarı bankaya aktarılabilir. Yani düzenli birikim yapma olanağı yaratan bir uygulamadır.

Bankalara götürülen fiziki altın, direk mevduat olarak kabul edilir. Ayrıca işçilik ücreti kesilmediği için, satış esnasında en az zarar edilen yatırımdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin