Ana sayfa Ekonomi Bankalar ve Finans Sektörü

Bankalar ve Finans Sektörü

0
Bankalar ve Finans Sektörü

Bir ülkenin ekonomik alanda en önemli sektörlerinden birisi de hiç kuşkusuz finans sektörüdür. Ülkemizde ise bu güçlü sektör yıllar boyunca güçlenerek gelmekte ve güçlenmeye devam etmektedir. Baktığımız zaman ülkemizde bu sektörün çok büyük bir kısmını bankaların oluşturduğunu görebilmekteyiz. Elbette hal böyle olunca diğer finans sektörü kuruluşlarının da desteğe açık olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Birçok sektörden farklı olarak finans sektörü doğrudan yabancı yatırımlar için de önemli bir pazar haline gelmiş bulunmaktadır.

İncelendiği takdirde 2007 yılında 22 milyar dolar gibi rekor yabancı yatırım gerçekleştiği ve %5 oranında büyüyerek bu miktarın arttığı görülmektedir. Ve 2013 yılında DYY’nin 3,42 milyar dolar ile toplam DYY’nin %26’sını oluşturması finans sektörünün ülkede dış yatırımı nasıl çektiğini kanıtlar niteliktedir.
Elbette bankaların ülkemizde önemli bir yer oluşturduğu zaten açık bir şekilde bellidir. Bu durum sonucunda sürekli olarak bu alandaki kuruluşların yenilendiği de dikkat çekmektedir. Ülkemizdeki banka sayısı da finans sektörünün neden büyük bir kısmının bankalar tarafından oluşturulduğunu açık bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Geçmiş yıllarda ortaya çıkan Avro krizinde dahi ülkemizin kredi genişlemesi, krize paralel gelişimin bir göstergesi olmayı başarmıştır. Böylesin güçlü bir kaynağın ülke ekonomisini olumlu yönde etkilemesi de beklenen bir durum olmuştur.

Finans sektörü denildiği anda akla ilk gelen finansal alandaki kuruluşlar ve doğal olarak da bankalar olduğundan dolayı bu sektörü ciddi anlamda bankalar götürmektedir. Finans sektörünün Türkiye’de istikrarlı olarak büyüme göstermesi sonucunda GYSH rakamları da aşılmış bulunmaktadır. Elbette bu sektörün bankalar tarafından çoğunluk oluşturması ile istihdam oranı da yine %88 gibi bir oranla bankaların elinde bulunmaktadır. Öte yandan bu sektörden edilen kârın yine %92’lik bir kısmı da bankalar tarafından alınmaktadır. Ancak bu durumda bankaları küçültmek ve azaltmak çözüm olmayacaktır. Yapılması gereken diğer finansal sektör kuruluşlarının büyümesi ve çoğalması adına girişimlerdir.

Diğer finansal kuruluşların tanıtımlarının daha çok yapılması konusunda atılacak adımlar bu anlamda önemli bir adım olmak ile birlikte işe yarar olması da muhtemeldir. Böylelikle küçük ölçekli finansal kuruşlar yeterli desteği bulmuş olacaktır.

Uzun vadede Türkiye’ nin önünün daha açık olduğu genç ve dinamik iş gücü kapasitesi ile birlikte finans sektöründe ağırlığını göstermesi çokta uzak değildir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin