Ana sayfa Kredi Notu Bankalar Kredi Sicil Affını Neden Uygulamıyor?

Bankalar Kredi Sicil Affını Neden Uygulamıyor?

0
Bankalar Kredi Sicil Affını Neden Uygulamıyor?
kredi sicil affı

2017 ocak ayında çıkarılan kredi sicil affı, kapsamına bakıldığında mevcut şartları sağlayanların kredi sicil affına girdikleri belirtildi. Ancak bankalar kredi sicil affını uygulamamakta ısrarcı olması nedeni ile binlerce tüketici, kredi sicil affını bankaların neden uygulamadığını merak etmekte! Bizde konu hakkında banka departmanları ile yapmış olduğumuz diyaloglarda asıl sorunun neler olduğuna dikkat çekmek istedik.

Kredi Sicil Affı 2017

Birçok kredi kardı kullanıcını ilgilendiren 2017 sicil affı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girdi. 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren sicil affı yürürlüğe girdi.Resmi gazete de yayınlanmasından sonra birçok vatandaş sicil affından yararlanmak için bankalara başvurdular. Kişilerin geçmişten kalan borçlarından dolayı kara listeye alınmaları veya kredi kardı borçlarından dolayı kredi notunun düşük olması nedeniyle kredi çekemiyorlardı. Bu kredi affıyla sicil tamamen temizlenmesi gerekecek. Fakat bankalara başvuran vatandaşlar bankaların kredi affı yasasına uymadığıyla karşılaştılar. Bu durum ile ilgili yetkililerden açıklama bekleniyor.

Burada asıl etken ise bankalar ile tüketicileri karşı karşıya bırakılmasıdır. Banka sicili bozuk olana kesinlikle güvenmiyor mevcut af gelmesi dahilinde, bankalar yeniden müşteri ile yüz göz olmamayı daha fazla ister. Zaten borcunu ödemeyen kişinin yeniden kredi alıp ödeyeceği ihtimali oldukça düşüktür.

Bankalar sicil affını neden uygulamıyor?

Kara listede veya kredi notu düşük olanların bankadan kredi başvurularının reddedilmesi üzerine bankaların savunması tatmin edici değildir. Bankalar vatandaşlara böyle bir uygulamanın resmi gazetede yayınlanmadığını ve böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyerek vatandaşların kafasında birçok soru işareti bıraktılar. En ilginç olanı özel bankalar da olduğu gibi devlet bankaları da böyle bir uygulamanın olmadığı konusunu savunuyorlar. Ülkemizde hiçbir banka bu konuda vatandaşlara yardımcı olmayıp hiçbir bilgi vermiyorlar. Vatandaşlar bu sorunun çözülmesini ve uygulamanın tam anlamıyla başlamasını bekliyorlar. Tabi ki bunun için devletin özellikle ekonomi bakanının atacağı adımlar merakla bekleniyor. Özellikle referandum sürecinde yapılan yenilikler ve promosyon ödemelerinden sonra bazı müşterilerde özellikle sicillerinden dolayı kredi alamayan esnaflar bu konu hakkında merakla beklemeye devam ediyor. İlerleyen günlerde 2017 sicil affı ile ilgili gelişmeleri sizleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin