Kapalı

Bankalar Hakkında Çıkan Söylenti Haberlere SPK ve BDDK Müdahalesi

Son zamanlarda bankalar hakkında çıkan yalan yanlış haberler hakkında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklama yaptı. BDDK ve SPK tarafından yapılan açıklamada ‘’söylenti’’ niteliği taşıyan bu tarzdaki haber ve açıklamalar için itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca bu tür haberlere yer verilmesinin de suç niteliği taşıdığı belirtildi. Yapılan açıklamada ABD tarafından konu ile ilgili olan 6 Türk bankasına ceza verileceği bildirilmiştir.

SPK Tarafından Yapılan Açıklama Detayları

SPK tarafından yapılan son açıklamada ‘’yabancı ve yerli tüm basın ve yayın organlarında sermaye piyasası araçları ve Borsa üzerinde işlem gören finans kuruluşları hakkında çıkmış olan ve söylenti niteliğinde olan haberler ve tüm açıklamalara kimsenin itibar etmemesi ve bu tarz yanlış nitelik taşıyan bilgileri yapan ve yayınlayanlar hakkında Sermaye Piyasası Kurulunun hazırlamış olduğu 6362 sayılı kanun gereği yasal işlem yapılacağı kamuoyuna duyulur.’’ konuları yer aldı.

BDDK Tarafından Yapılan Açıklama Detayları

BDDK son zamanlarda bankalar hakkında çıkan yalan yanlış haberlere yönelik kendi internet sayfasında yeni bir duyuruya yer verdi. Bu duyuruda yer alan açıklama ise;

  • Bugün basın ve yayın organlarında yer alan ve bazı bankalarımız hakkında söylenti niteliği taşıyan bazı haberlerin çıkması, herhangi resmi bilgi ve belge niteliği taşımayan haberlerin ve açıklamaların sunulması ve bunlara kimsenin itibar edilmemesi,
  • Ayrıca bu tarz gerçekle alakası olmayan ve yalan yanlış haber niteliğinde olan haberlerin sunulması hakkında mevzuatın gerekleri çerçevesinde açıkça suç niteliği taşımasının bu ve benzeri haberleri yapan kişi ve kurumlar hakkında gerekli olan tüm yasal işlemlerin yapılacağı kamuoyuna duyurulur.
  • Sektörümüz ve tüm bankalarımız geçmişten günümüze kadar her zaman kurumumuz tarafından gözetim ve denetim altındadır ve her zamanki gibi güçlü ve sağlam adımlarla yola devam etmektedir.

Alınan tüm bu önlemler sayesinde artık bankalar hakkında çıkan tüm söylenti haberleri hakkında hiçbir kişi ve kuruluş cezasız kalmayacaktır. Yapılan bu açıklama ile ABD ile Türkiye arasındaki siyasi problemlerin ekonomiye de yansıdığı söylentilerine kesin bir şekilde nokta konulmuş oldu.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top