Ana sayfa Banka Haber Bankalar Bana Ne Kadar Kredi Verir?

Bankalar Bana Ne Kadar Kredi Verir?

0
Bankalar Bana Ne Kadar Kredi Verir?

Yaşanan ekonomik sıkıntılar, elde edilen gelirin ucu ucuna yetmesi, insanların duyarsız davranması gibi nedenlerden dolayı artık borç para alınabilecek tek yer bankalar olmuştur. Nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kullanılan tüketici kredilerinin limitlerini bankalar gelir düzeyine göre belirlemektedir.

Her ne kadar kara listeye düşmeseniz de, kredi notunuz yüksek olsa da istediğiniz kredi tutarını gelirinizin yetersiz olmasından dolayı kullanamayabilirsiniz. Bankalar, tüketici kredilerini onaylamadan evvel aylık ödenecek kredi taksit tutarının elde edilen gelirin kaçta kaçını kapsadığına bakarlar.  Eğer ki ödenecek aylık taksit tutarı gelirin yarısını geçiyorsa kredi kullanımına izin vermezler.

Çünkü elde edilen gelirle banka kredi taksit tutarı dışında kişilerin hayatını idame edeceği tutar, kira, varsa başka kredi ödemeleri, kredi kart borçları da ödenmesi gerekiyor. Banka bu dağılımdan sonra kalacak tutarın durumuna göre tüketici kredilerine onay verir. Kredi tutarı ile aylık gelir arasında doğru orantı bulunmaktadır. Bankaya sunulan gelir belgesine karşılık bankadan istenilen belgenin verilmemesi durumunda, bankaya varsa aylık gelir dışında ek gelirlerin belgelenip gösterilmesi gerekir.

Yine gelir belgesine rağmen istenilen kredinin alınmaması durumunda kefil devreye sokulur. Kefil ile yapılacak kredi başvurularında kefilin kredi ödemeleri için gerekli şartları taşıması istenilen kredi tutarının kullanılmasına olanak verir. İstenilen kredi tutarını alamayan tüketiciler varsa üzerinde kayıtlı gayrimenkulleri bankaya rehin olarak göstermeleri karşılığında istenilen kredi tutarını kullanabilirler.

Gelir düzeyi yüksek olan kişiler bankaların yapacağı araştırmalar sonrası kredi kullanımında uygunluk verirse birden fazla kredi kullanılmasına izin verirler. Mevcut tüketici kredisi devam ederken ikinci hatta üçüncü kredi talebinde bulunan tüketiciler bankaların yapacakları istihbarat sonrası onay çıkarsa kredi kullanabilirler.

Bankalar bu değerlendirmeyi yaparken kişilerin mevcut kredi borçları, kredi kart borçlarını sistemlerinden görebildikleri için ve gelir düzeyinin yeni kredi taksit ödemelerini ödeyebileceğine kanaat getirdiğinde kredi onayı verirler.

Yazımızı özetlersek cukka sağlamsa birden fazla kredi kullanabilirsiniz. Yeter ki siz bankaları yeni kredi ödemeleri için ikna edin gerisi teferruat.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin