Ana sayfa Ekonomi Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Nedir?

Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Nedir?

0
Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Nedir?

Bankalar Merkez Bankası piyasasında limitler dâhilinde fon ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında ya da işlem maliyetlerini yüksek bulduklarında Türk lirası borçlanma ihtiyaçlarını organize piyasalar dışında da yürütebilmektedirler. Buna yönelik olarak bankalar etkileşime geçerler ve masrafların az olduğu bir sistemde Türk lirası alım satım işlemlerini gerçekleştirirler. Bu bahsedilen sistemde de yine sınır yani limit bulunmaktadır. Bu sınırlar Merkez Bankası tarafından belirlenmemektedir.

Risk limitlerinin bankalar birbirleri için belirlemektedir. Türk lirası piyasasında gerçekleşen işlem oranları değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin sebebi piyasadaki likiditeye ve katılan bankaların nakit akışına bağlı olmaktadır. Eğer piyasadaki likiditeyi artırıcı bir durum söz konusu ise bankaların nakit ihtiyaçları azaldığı takdirde faiz oranları düşme eğilimine girmektedir. Tam tersi bir durum mevcut ise faiz oranları düşmekte ve Türk lirasının değerinde artış meydana gelmektedir.

Bankalar Arası Repo Piyasası Nedir?

Bankalar arası repo piyasaları maliyetlerin düşük olması amacı ile kullanılması yönünden diğer piyasalar ile benzerlik göstermektedir. Bu piyasada bankalar arada bir yardımcı olmaması nedeni ile birbirlerinin risklerini üstlenmektedirler. Bu sebepten ötürü riskleri sınırlandırmak ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Buna yönelik olarak bankalar birbirleri için sınır tayin ederler ve belirlenen bu sınırlara yönelik olarak birbirlerine borç verirler. Repo piyasasında oluşan faiz oranları genel olarak Merkez Bankası repo ve ters repo işlemlerinde uygulanan faiz oranları ile benzerlik göstermektedir.

Bankalar Arası Tahvil Piyasası Nedir?

Aracı kuruluşlar genel olarak tahvil alım satım işlemlerini BIST tahvil piyasasından doğrudan yapabilirler. Ancak bazı durumlarda bankalar işlemleri kendi aralarında ve herhangi bir düzenlemeye tabi olmadan gerçekleştirmeyi tercih etmektedirler. Böyle bir durumu tercih etmelerinin nedeni geçerli olan tahvil piyasasının limitlerinin yetersiz olmasıdır. Bunun sonucunda da bankaların ihtiyaçları karşılanamamaktadır.

Limit açısından bakıldığında tahvil piyasası repo piyasası ile benzerlik göstermektedir. Yani bankalar arası limitler belirlenmektedir. Bankalar belirledikleri limitler çerçevesinde işlemlerini gerçekleştirirler. Çünkü karşısındaki aracı kuruluşun risklerini tamamen üstlenmeyi kabul etmemektedirler. Genel olarak fiyatlar kesin alım satım pazarında gerçekleşen oranlar temel alınarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bankalar pazarlık usulü ile yaptıkları işlemlerde tamamen özgür değildirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin