Ana sayfa Banka Haber Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi

Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi

0
Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi

Bireysel ihtiyaçlara yönelik bankalardan kullanılan krediler, kredi kartları hayatımızı kolaylaştırdığı gibi ödenmediğinde ise, ciddi sorunlara yol açmaktadırlar.

Öncelikle kredinizin Yasal takibe düşmeden önce Banka Noter aracılığı ile tarafınıza İhtarname çekerek ve süre vermek suretiyle geciken kredi taksitlerini veya ödenmeyen kredi kartı borcunun ödenmesi isterler bu süre genelde 30 gündür ihtarname sonunda verilen süre zaten belirtilir.

Ödenmeyen kredi borcu ihtarnameden sonra verilen süre içerisinde ödenmez ise dosya Banka avukatına devredilir ve tüm kredi borcunuzun tahsiline gidilir yani icra işlemi başlatılmış olur. Aynı durum kredi kartı içinde geçerlidir.

Ödemelerinizde gecikmeye düşen 2. taksit ten sonra banka tarafınıza ihtarname yazarak noter kanalı ile size tebliğ eder, bir nevi yasal sürece başlangıç yapılır verilen süre ile birlikte 3. taksitte ödenmez ise yasal takip şartları tamamlanmış olup avukat devreye girer ve icra yolu ile kredi borcu tahsil edilmeye çalışır.

Bunda sonra hakkınızda icra kararı alınması için İcra Müdürlüğü tarafından size tekrar ihtarname yazılır ve borcunuzun tamamını yedi gün içinde ödemeniz için size süre tanır ve bununla birlikte mal bildiriminde bulunmanızı ister. Size önerimiz maaşınız var ise maaşınızdan kesilmesi için talepte bulunun maaşınızın 4/1 şeklinde kesilmek suretiyle borcunuz icra kanalı ile ödenir ek olarak avukatlık ve icra masrafları da size yazılacaktır.

Ayrıca konu veya otomobil kredisi takibe veya icraya düştüyse koşulsuz banka tarafından el konulur zaten ipotekli olmasından dolayı bankanın el koyması hiçte zor değildir

Size verilen yedi gün sürenin sonunda icra kararı alınır ve size ait tüm hak ediş, maaş ikramiye, vb gelirlerinize icra kararı uygulanır ve yasal oranlarda kesilir, maaş veya geliriniz yok ise üzerinizde bulunan mallara, evinizdeki eşyanıza kadar sıkıntı yaşamanız hatta yasal bir yaptırım olan hapis bile mümkündür.

Bu süreçler kredi kartı borcu içinde geçerlidir.

Bu duruma düşmeden önce bankanızla iletişime geçin özellikle kredi kartlarından yeniden yapılandırma kredi kartı borcunuzu taksitlendirme mümkündür ancak krediler için yapılandırma zor olmakta ayrıca icraya düştüğünüz anda kredi çekme şansınızda bitmiş olur kredi notunuz büyük bir darbe almıştır yani kırmızı kalem yemiş olursunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin