Ana sayfa Kredi Notu Bankadan Kredi Çeken Kişinin Kredi Borcu Bitmeden Ölürse Ne Olur?

Bankadan Kredi Çeken Kişinin Kredi Borcu Bitmeden Ölürse Ne Olur?

0
Bankadan Kredi Çeken Kişinin Kredi Borcu Bitmeden Ölürse Ne Olur?
ölen kişinin banka borçları

Bireyler bankalardan kredi başvuru yaptığında her banka genelde hayat sigortası yaptırmaktadır. Bunun en basit nedeni kişiye her hangi bir sağlık sorunu olduğunda, sigorta şirketinden bu tutarı tahsil edebilmesidir. Yani bankadan kredi çeken kişinin ölmesi durumunda, kredi borcuna ne olacağını bu yazımızda kolayca bulabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum!

Bankadan kullanılan kredilerde, tüm kredi kullanıcılarına hayat sigortası adı altında bir kesinti yapılır. Güya hayat sigortası, ölüm halinde kredi kullanan kişinin kalan kredi borçlarını ödemektedir. Bu açıklama nispeten doğru olsa da bazı ayrıntıları da bilmek gerekir. Hayat sigortası, ölen kredi kullanıcısının tüm borçlarını her halükarda ödüyor mu? İşte bilinmesi gereken bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hayat sigorta acenteleri, kredi borcu olan ve normal ölüm olarak kabul ettikleri trafik kazası, iş kazası, ani kalp krizleri, gripten ölme, vurulma gibi hiç hesapta olmayan ölümler diye tabir edeceğimiz sürpriz ölümlerde, ölen kişinin tüm kredi borçlarını ödemektedir. Hatta ölen kişilerin mirasçılarının başvurması ile ölen kişinin önceden ödemiş olduğu kredi taksitlerini de alabilmektedir. İmzalanan hayat sigortası poliçesinde bu madde yer almaktadır.

Gelelim sigorta acentelerinin, ödemek istemediği ve ölen kişinin bankaya olan borçlarının yasal mirasçılarından takip ettiği ölüm şekillerine. Öncelikle sigorta acenteleri kredi kullanan ve kredi borcu bitmeden intihar edip ölen kişinin borçlarını kabul etmemektedir. Bu durumda ölen kişinin yasal mirasçıları Reddi Miras hakkını kullanabilirler. Yasal mirasçıları, ölen kişinin mirası, kredi borcunu karşılamıyorsa veya mirası yoksa ölen kişinin mirasını kabul etmiyorum anlamına gelen Reddi Miras hakkını kullanıp kullanılan kredinin kalan borçlarını kabul etmeyebilir. Ama Reddi Miras davası açmazlarsa kalan kredi borcunu ödemek zorunda kalırlar.

Bankadan Kredi Çeken Kişinin Ölmesi

Gelelim sigorta acentelerinin ödemek istemediği diğer ölüm şekillerine. Sigorta şirketleri, kredi kullanım zamanında kredi kullanan kişinin ölme ihtimali yüksek hastalığı varsa ve bunu kredi kullanımında belirtmemişse, bu ölümlerde de kalan kredi borçlarını ödemek istemektedir. Kanser, lösemi, AIDS, kalp gibi rahatsızlığı olan ve bu hastalığını beyan etmeyen ve ölen kişinin kalan kredi ödemeleri sigorta şirketlerince kabul edilmemektedir.

Ölüm raporunu inceleyen sigorta şirketleri, ölümcül hastalık taşıyan Bu yüzden bu tür rahatsızlığı olan kişilerin kredi kullanımlarında bunu belirtmelidir. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler, diğer kişilere göre %40 daha fazla sigorta masrafı olmaktadır. Diyelim ki normalde 1.000 TL olan sigorta poliçesine 1.400 TL ödenmektedir.

Böylece sigorta şirketlerinin bu tür ölümlere karşı tüm kozlarını eritmiş olunur. Bu tür ölümlerde ölen kişinin mirasçıları ile sigorta şirketleri arasında ki uyuşmazlıklar mahkeme kararı ile sonuca bağlanmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin