Kapalı

Bankadan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Borsada işlem gören hisse senetleri alabilmeniz için bir Sermaye Piyasa Kurulunun iznine tabi olmuş aracı kurumlar veya bankalar aracılığı ile hisse senetleri satın alınabilir. Her kadar aracı kurumlar Sermaye Piyasa Kurumunun denetlenmesinden geçse de yatırımcılar bankalara daha çok güvendiği için aracı kurum olarak bankaları seçmekte ve hisse senetlerini bankalar aracılığı ile satın almaktadırlar.

Bankalar hisse senedi alım–satım işlemlerinde aracı kurum görevi görmektedir. Bankalar aracılığı ile hisse senedi alabilmek için öncelikle bankalara bir yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Açılan yatırım hesabı sonrası almak istediğiniz hisse senedini emir vererek sahip olabilirsiniz. Yine bankaların hisse senetleri ile ilgili raporları, istatistik veri raporları, hisse senedi alma da yatırımcıya kolaylık sağlamaktadır.

Borsa bilgisi olmayan ama yatırımlarını hisse senedi alarak değerlendirmek isteyen müşterilere ise bankaların yatırım uzmanları tarafından da yardım edilmektedir. Yatırım işlemlerinizi, internet üzerinden yapmak için de bankalar uygun bir seçimdir. Bankaların internet sitelerinden açacağınız hesaplar sayesinde kolaylıkla hisse senedi alınabilir. Aynı şekilde bankaların mobil uygulamalarının cep telefonlarına indirilmesi sayesinde de borsa işlemlerini yapabilirsiniz. Bankaların internet sitelerinde, borsa işlemlerini ve hisse senet değerlerinde ki değişiklikler anında görebilme olanağı sayesinde, banklar diğer aracı kurumlara göre daha avantajlıdır.

Yine satın alınan hisse senetlerinin düşüşü karşısında, bankaların internet ortamı sayesinde vereceğinizi emirler ile hisse senetlerini anında satabilirsiniz. Eğer kısa zamanda para kazanmak ve elinizdeki yatırımları daha hızlı bir şekilde değerlendirmek isterseniz internet üzerinden hisse senedi alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bunun için borsa bilginizin yüksek olması gerekmektedir. Bankaları aracı kurum seçerken dikkat etmeniz gereken en öneli unsur komisyon ücretleridir.

Bankalardan hisse senetleri işlemlerinde alınacak komisyon ücreti, banka olmayan diğer aracı kurumlara göre daha fazla olduğunu hatırlatmak isteriz. Bankalar, hisse senetleri işlemlerinde binde 120 ila binde 140 arasında bir komisyon ücreti uygularken, diğer aracı kurumlarda bu oran binde 20 ila binde 40 arasıdır. Yine bankalar yatırım müşterilerinden saklama bede ücreti altonda bir ücret kestiklerini de hatırlatalım. Borsa bilgisi olmayan yatırımcılarda, bankaların portföy yöneticiliği yaptığı fon havuzlarına katılarak, bankaların hisse senedi yatırım işlemlerine ortak olabilirler.

Bunun için de bankalara aracı kurum ücreti ödemeniz gerektiğini unutmayınız. Yazımızı şöyle toparlarsak, borsa bilgisi olan hisse senedi yatırımcıları için anında güncel bilgilere ulaşabilme imkânından dolayı bankalar en iyi aracı kurumlardır. Hisse netleri alım ve satım işlemlerinden dolayı kesilen ücretler açısından da bankaların daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top