Kapalı

Bankadan Gelen İcrayı Durdurmak Mümkün mü?

Bankalar, dikkatli işlem yapıldığında ve ödemelerde tutarlı davranıldığında hayatı kolaylaştıran kurumlardır. Fakat banka aracılığı ile yapılan işlemlerin vaktinde yapılması önemlidir. Aksi durumda tüm bankalar haklarını sonuna kadar savunur. Banka kredisi kullanan ve ödemeleri zamanında yapmayan veya ödemeyi unutan bireylerin, borcunun katlanması, kredi sahibinin kara listeye alınması ve banka tarafından icra ihtarnamesi gönderilmesi mümkündür. Oldukça küçük tutarlı borçların zamanında önemsenmemesi veya ödenmemesi, küçük meblağlı borca faiz uygulanmasına ve banka tarafından her hangi bir bildirim yapılmadan hesap sahibine icra gönderilmesine neden olabilir.

Banka tarafından gönderilen ihtarname ilk olarak kapsamlı olarak incelenmelidir. Çünkü icra bazen kredi çeken adına bazen ise kefile gönderilir. Yani, bir yakınınız için kefil oldunuz ama ödemelerde sorun yaşandı, kredi sahibinin ödemediği borç için kefilde sorumludur. Borçlu kredi taksitlerini ödemediğinde, kefillik nedeni ile de icra gelebilir.

Geçmiş yıllarda çok fazla kullanılan icra, günümüzde daha çok maaşa uygulanmasına rağmen, işi ve belirli bir geliri bulunmayan bireylerin, üzerine kayıtlı mal varlığına da icra gelebilir. Banka tarafından ihtarname alan ama başvuru yapmayan bireylerin, borcunu %10 oranında fazla ödemesi mümkündür. Çünkü ihtarnamede bildirilen süre sonunda ödenmeyen borçlar için, icra işlemi başlar ve dosya masrafları, avukat masrafları ve mahkeme masrafları borçlu tarafa yansıtılır. Bu sebeple ihtarname alır almaz hızlı şekilde işlem yapmak önemlidir. Banka tarafından gönderilen icradan kurtulmanın birkaç yolu vardır.

  • 300 TL’nin altındaki bankaya unutulan borçlar için, bulunduğunuz yerdeki hakem heyetine başvurmak gerekir. Bankanın her hangi bir bildirim yapmadan icra işlemlerine başladığını anlatmak, başlayan icra işlemlerinin derhal durdurulmasını sağlar. Ardından mevcut borç incelemeye alınarak, ikametgâh adresine bildirim yapılıp yapılmadığı araştırılır.
  • Daha büyük banka borçlarında; ikametgâh adresine bildirim yapıldıktan sonra, 7 gün içinde banka avukatına başvuru yapmak gerekir. Kendi üzerinize kayıtlı gayrimenkullere, maaşa veya evinizde bulunan eşyalara icra nedeni ile el konmadan önce, kredi yeniden yapılandırma isteme hakkınız mevcuttur. Aynı borcu, kendi ödeme gücünüze göre daha makul seviyelerde yapılandırma yaptırarak, borcu kolayca kapatma imkânı bulunur.
  • Banka borçlarından gelen icralar kesinleşmiş ise yani yasal bildirimler kurallara uygun yapılmış ise icra işlemini durdurmak için alacaklı avukatı ile görüşün, yine icra ancak ödenmesi halinde durdurulabilir.
  • Alacaklı vekili ile görüştüğünüz de avukatlar sizden ödeme taahhüdünde bulunmanızı isterler ödeyemeyeceğiniz taahhüdü vermeyin hapse girme riskini bulunur.
  • Maaşınız da bir icra var ise ve bu gelen ikinci icra ise maaşınızdan muvaffakat vermek suretiyle ikinci icranın da kesilmesini sağlayarak en azından ödeme düzenine almış olursunuz. o zaman iki icra birden kesilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top