Ana sayfa Döviz Bankadan Euro Alış Satışı Nasıl Yapılır?

Bankadan Euro Alış Satışı Nasıl Yapılır?

0
Bankadan Euro Alış Satışı Nasıl Yapılır?

Bankalar para yatırımı yapmanız ya da kendilerine sıcak para akışı olması için sürekli birçok kampanya ortaya koyarlar. Bankalar üzerinden TL hesabı açabilir, döviz hesabı açabilir ve bu hesaplarınızı faiz gibi yöntemlerle değerlendirebilirsiniz. Döviz alımı içinde de ülkemizde hizmet veren bankaların neredeyse tamamında Euro hesabı da bulunur. Bankadaki döviz hesabınızı açtırarak buraya para yatırdıkça Euro alabilirsiniz. Euro alış satış işlemi yapabilmek için öncelikle bir döviz hesabı açmalısınız. Döviz hesaplarının türüne göre Euro alış satış işleminizi yapabilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı

Euro üzerinden yatırım yapacağınız zaman bu para birimi üzerinden birikiminizi katlayabilirsiniz. Bunun en kolay yolu da vadeli bir döviz hesabı açmanızdır. Bunu da ilgili banka hakkında araştırma yaparak o bankanın size en yakın şubesine gidip halledebilirsiniz. Bankaya giderek döviz hesabı açmak için gerekli evrakları imzalarsınız. Bu sırada Euro üzerinden para yatırır ve paranızı ne kadar vadede tutmak istediğinizi belirlersiniz. Bu vade süresince Euro birikiminiz hesabınızda kalır ve banka bu paranızı başkalarına kredi vererek kullanabilir. Ancak bu kullanım için banka size faiz öder. Burada temel nokta vade sırasında paranızı çekmekten kaçınmanızdır. Paranızı erken çekerseniz banka size paranızı kullandığı için faiz ücreti ödemeyecektir.

Vadesiz Döviz Hesabı

Vadesiz olarak açacağınız döviz hesabınızda Euro üzerinden birikim yapma, finansal bir işleminiz varsa ya da Euro dövizi üzerinden işlemlerini yapabilirsiniz. Günün her anı paranızı çekmek ya da yatırmak için vadesiz döviz hesabı en doğru yöntem olacaktır. Vadesiz hesaplar diğer döviz hesaplarıyla aynı mantıkta kullanılır. Vadesiz döviz hesabı Euro birikiminizin kur farkından ortaya çıkacak kayıplarını önleyerek paranızın döviz karşısındaki değerini korur. Döviz işlemlerinizi ATM üzerinden yaparsanız daha fazla masraf edebilirsiniz. Bu yüzden şubeye giderek burada bir belge vermek suretiyle vadesiz döviz hesabı açabilirsiniz.

Döviz Hesabı Limiti

Bankalar genel olarak vadesiz hesaplara hiçbir limit koymaz. Ancak iş vadeli hesaplara gelince işler biraz değişir.  Bankalar para politikasına göre vadeli hesaplarda belli faizler ortay koyar. Siz isteğiniz bankada Euro yatırımlarınızı değerlendirmek için döviz hesabı açabilirsiniz. Bankalar döviz üzerinden açacağınız vadeli hesaplarda belli bir limit koyar. Bu genelde alt limit olur. Mesela birçok banka alt limiti 100 Euro olarak bilir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin