Kapalı

Bankadan Emekli İkramiyesine İcra Gelir mi?

Bankalardan kullanılan ve ödenmeyen krediler veya kullandığımız kredi kartından dolayı ödeme güçlüğü çekeriz ve sonuç olarak yasal takip ve ardından icra takibi başlatılır. Ödenmeyen kredilerde Bankalar tarafından hukuk bürolarına devredilen kredi borçları artık hukuk bürosu yani avukatlar tarafından takip edilir.

Kredi icra takibi nasıl olur konusunu Yasal ve İdari Takip Nedir? başlıklı yazımızda ayrıntılı izah etmiştik ancak kısaca değinirsek İster kredi borcu, isterse kredi kartı borcu olsun üç dönem yani kredi taksitinizi üç ay ödemez iseniz veya kredi kartınızı üç dönem ödemez iseniz 90 günün sonunda sö kez uyarılır ve avukata yani hukuk bürosuna krediniz devredilir artık muhatabınız banka değil avukattır.

Avukatta alacaklısına vekaleten borcu tahsili için İcra Müdürlüğü kararı ile borçlunun tüm hak ve alacaklarına, maaşına, maddi ve gayri nakdi tüm mal varlığına borcun büyüklüğüne göre icra kararı aldırabilir. Evinizi Arabanızı arsanıza hatta bulduğu tüm hesaplarınıza yasal olarak tedbir koyma hakkı vardır.

Banka Kredi borcundan icra takibine düşüldüğünde ilk olarak geliriniz yani maaşınıza icra uygulanır, İcra Müdürlüğü kanalı ile iş yerinize, kurumunuza yazı yazılır ve maaşınızın 1/4 oranında kesilmesi için talimat verilir kurum ve iş yerleri yasal olarak bunu yani kesintiyi uygulamak zorundadırlar, eğer devam eden icra kesintisi var ise sıraya konur ve durum icra müdürlüğüne bildirilir.

Kurumunuzda maaş harici bir geliriniz var ise örneğin, ekders, döner sermaye ve diğer iş yeri ve kurum ödemelerine de icra konması mümkündür, Avukatlar icra kararı aldırırken, kuruma yazılan yazılarda tüm hak ve alacaklarına kararın uygulanmasını isteyebilir, yine emekliliği düşünüyor iseniz ve icra kesintiniz var ise, Emekli İkramiyenizi de İcra kararı uygulanır. borcunuzun büyüklüğüne göre emekli ikramiyenizin tamamı haczedilebilir.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Haczedilebilir mi?

Evet kıdem ve ihbar tazminatınız da haciz işlemi uygulanır ve yapılabilecek bir durum yok 1/4 oranı uygulaması sadece maaş için geçerlidir oda borçlunun mevcut yaşam koşulları devam ettirmesi için yasal güvencedir aksi durumda alacaklı veya Vekillerinin merhametli davranması beklenemez, bu yüzden yasal güvence altına alınmıştır.

Son olarak Aile Yardımı ile Asgari Geçim İndirimi haczedilemez bu tutarlar düşüldükten sonra 1/4 kesinti uygulanır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top