Kapalı

Bankadan Bankaya EFT Ne Kadar Sürede Geçer

Bankadan bankaya eft ne zaman geçer

Bugün hemen hemen hepimiz sıklıkla bankaları kullanıyoruzdur. Hatta pek çoklarımız yanlarında para taşımaya bile gerek duymamakta tüm işlerini, bankaların onlara vermiş olduğu kredi kartı, banka kartı gibi kartlar sayesinde pratik bir şekilde yapabilmektedir.

Bu doğrultuda, postaneden posta ile para gönderme devrini bitirmiş ve insanlar birbirlerini görmeden dahi birbirlerine rahatlıkla para gönderebilecek duruma gelmişlerdir.

Hatta günümüzde ATM’lere uğramadan sayılan bu pek çok işlemi, internet bankacılığı ve mobil bankacılık sayesinde de yapabilmektedir pek çok kimse.

EFT ve Havale Arasındaki Fark

Eft’nin ne olduğunu açıklamadan önce, yine onun gibi bir para gönderme sistemi olan havalenin tanımlanması gerekli olmaktadır. Havale, tıpkı EFT gibi bir para gönderme sistemidir. Ancak Havale, aynı banka içerisinde farklı şahıslara ait olan hesaplar arasındaki para aktarımını sağlayan sistemin adıdır.

Ancak bu iki kavram arasında dikkat çekilmesi gereken aslı husus, havalenin yalnızca aynı banka içerisinde yer ala farklı banka hesapları arasındaki para aktarımını sağlaması iken, EFT farklı banka hesapları arasındaki para aktarımını sağlamaktadır.

Bu tanımdan da anlaşıldığı üzere ikisinin de aslında, banka hesapları arasında para aktarımı sağlamış olduğudur. EFT işlemini gerçekleştiren kimseler doğal olarak, bankadan bankaya EFT ne kadar sürede geçer diye sormaktadırlar.

EFT ile Havale Diğer Hesaba Ne Zaman Geçer

Bankadan bankaya EFT ne kadar sürede geçer sorusunu cevaplandırmadan önce, havalenin ne kadar sürede diğer hesaba geçtiğini de belirtmekte fayda olacaktır.

Havale de, EFT de aslında mesai saatleri içerisinde herhangi bir altyapı problemi yok ise, yaklaşık olarak 15 saniye içerisinde gönderici hesabından alcının banka hesabına geçmektedir. Ancak EFT işlemi yalnızca mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir.

Bu sebeple de, mesai saatleri içerisinde yapılmayan yani kredi mevduat hesabından talimat verilerek mesai saatleri içerisinde gidecek olan EFT, ilk mesai saati içerisinde gönderici hesabından alıcı hesabının banka hesabına geçmiş olacaktır.

Ancak havale, mesai saati olsun olmasın gönderici hesabından alıcı hesabına yaklaşık olarak 15 saniye gibi kısa bir süre içerisinde geçmektedir. Ancak EFT yalnızca mesai saatleri içerisinde, 10 – 15 saniye içerisinde alıcının hesabına geçiş olmaktadır.

Bankadan bankaya EFT ne kadar sürede geçer sorusunu soran kimselere yukarıdaki bilgilerin yeterli olacağını düşündüğümüzden, makalemizi yalnızca bu konuya için tutarak sözü uzatmak istedik. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerimiz diğer makalelerimizi de okuyabilirler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top