Ana sayfa Banka Haber Bankada Unutulan Para Sorgulama 2017

Bankada Unutulan Para Sorgulama 2017

0
Bankada Unutulan Para Sorgulama 2017
para sorgulama

2017 yılı dahil bankada unutulan para sorgulama konusunda unuttuğunuz banka hesaplarındaki paranın var olup olmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için yapılması gerekenleri adım adım sizler ile paylaşarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Bankalarda benim hesabım yok diyen kişilere artık çok nadir olarak rastlamaktayız. Bankaların çok fazla olması ve birinden memnun kalmayıp başka bir bankada hesap açtıranlar bulunmaktadır. Bunun yanında maaşlarını bankalardan almakta olan kişiler maaş veren kurumun değiştirmesi ile bir bankadan diğer bir bankaya da geçebilmektedir. Tabi bu durumlarda diğer bankada hesap açarken diğer bankada olan hesabınızı kapatmadığınız  dolayı meblağlar da kalabilmektedir.

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin birinci bendine göre “Bankalar nezdinde bulunan mevduat, paraları, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatının tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aramayanlar zaman aşımına tabidir.”  Bu söz konusu olan maddenin uygulamasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8. maddesinin gereğince, zaman aşımında olan para ve alacaklara ait listeler her yıl Şubat ayının başından Mayıs ayının sonuna kadar bankaların kendilerine ait internet sitelerinden ve incelenmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun yanında Kuruluş birlikleri sitelerinde ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından internet sitelerinde ilan edilmektedir.

Genelde bankada unutulan paralar bu kadar çok açıklanmasına rağmen çoğu kişi açtıkları hesapları bile unuttuklarından dolayı ne alacak o miktar uğraştığıma bile değmez mantığı ile hareket etmektedir. Aslında bu küçümsenen miktar birleştiği zaman büyük meblağlara varmaktadır. Zaten 10 yıldan fazla bir süreden kalma miktarınız varsa o parayı komple olarak unutun, çünkü 10 yılı aşan miktarlar TMSF aktarılmaktadır.

Banka Hesabı Sorgulama

Bankada unutulan paralarınızı www.zamanasimi.org adresinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca TMSF’ nin internet sitesinden de sorgulayabilirsiniz. Bu adreslerden birine girdiğinizde Ad – Soyad ile hangi bankada paranızı unuttuğunuzu ve güvenlik kodunu girerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu adresler sayesinde paranız kalmış mı, banka hesap sorgulama, unutulan parayı nasıl geri alabilirim, unutulan param var mı gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Genelde insanlar para unutulacak şey mi mantığı ile hareket etmektedirler.

Fakat bir söz vardır insanlık hali diye ne olur olmaz siz yine de bankada unutulan paranız var mı yok mu kontrol edin.  Eğer unutulan bir miktarınız varsa; yukarıda da belirttiğimiz gibi Mayıs ayının sonuna kadar listeler aşılmaktadır. Daha sonrasında listelerde ismi bulunan hesap sahiplerinin hesaplarıyla ilgili işlem yapmaları için 15 Haziran tarihine kadar ilgili banka şubelerine ya da Genel Müdürlüklerine geçerli olan bir kimlik veya yetki belgesi ile başvurmamaları durumunda yasalar gereğince  zaman aşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilmektedir.

Bankada unutulan paralar ile ilgili olarak her yıl rutin bir şekilde bu işlemler yapılmaktadır. Fakat bu meblağlar açıklandığında doğal olarak 10 yıllık süreyi doldurma şartı aranmaktadır. Siz bir bankadan başka bir bankaya geçiş yaptığınızda mümkün olduğu kadar hesaplarınızı kapatmaya özen gösterin. Açık olarak unuttuğunuz hesaplar işlem olarak bankalarda da yoğunluk oluşturmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin