Ana sayfa Banka Haber Bankacılıkta Yeni Kanun Dönemi İhbar edene Büyük Ödül

Bankacılıkta Yeni Kanun Dönemi İhbar edene Büyük Ödül

0
Bankacılıkta Yeni Kanun Dönemi İhbar edene Büyük Ödül

Bankacılıkla ilgili yeni kanun tasarıları düzenlendi ve bankalar için artık yeni kanun uygulanacak. Birçok düzeni içine alan bir kanun olan bu uygulamalar bazı farklı konuları da içeriyor. Örneğin bu tasarı ile bir bankada çalışan personelin, patronunun mal varlığını paylaşması halinde o personel için ödenecek bir tutardan basediliyor. Yani personel, mal varlığını bildiği patronun ne kadar mal varlığını açıklması durumunda teşvik parası alacak. Bu ihbar ile para almayı düşünen personeller işe koyuldular bile. Bunların yanında geniş kapsamlı içerikten oluşan 60 maddelik bir tasarı TBMM’ye sunulmustu. Bu tasarıda yer alan ihbar etme yoluyla personel ödüllendirilecek. TMSF’ye de borçlu olan kişilerin malvarlıklarının ihbar edilmesi de söz konusu. Bu konuda da ihbarda bulunan kişiler ikramiye alacak. Ve TMSF de artık banka kuracak.

Bu kanunlar içinde yer alan maddeye göre TMSF’ye borcu olan kişilerin ne kadar malvarlığı varsa ihbar edenler ödüllendirilecek. Mesela, bir milyon liralık bir arazisi bulunan kişiyi ihbar edene neredeyse 400 bin liraya kadar ihbar ikramiyesi verilecek. Bu tasarı eğer TBMM onayını alırsa bu konuda ihbar işlemi yapan personellerin statüsü de yükselecek. Eğer aralarında işçi statüsüne dönmek isteyenler olursa bunlar için de başka bir kamu kuruluşuna başvurulacak ve atamaları bu yönde yapılacak. TMSF ise el koyduğu varlıklarını, yeni kuracağı bankaya ya da hazırda bulunan bankaya devretmede yetkili davranabilecek.

Bankacılık sektöründe meydana gelen bu değişimler ile artık yeni kanunlara uygun olarak hareket edilecek. TBMM’ye sunulan bu tasarılar incelendikten sonra uygulama alanı bulacak gibi görünüyor. 60 maddeden oluşan bu yeni kanun tasarısının içeriğinde oldukça fazla başlık bulunuyor. Bankalarla ilgili basın konulu maddeye rastlamanız bile mümkün. Örneğin yeni tasarıya göre bankalarla ilgili grev ve lokavt yapılmayacak, yapılırsa buna karşı koymak için gerekli işlemler yapılacak. Bu ve bunun gibi farklı tasarılar da bu 60 madde içinde yer almakta.

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi çalışanlar, patronlarının mal varlıklarını ihbar etmeleri halinde bir miktar ikramiye ile ödüllendirilecekler. Bu TMSF’ye borçları olan kişiler için geçerli olup amaç böyle bir borç durumuna engel olmak.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin