Kapalı

Bankacılıkta Yeni Dönem ve Kanun Tasarısı

Bankacılıkla ilgili yeni düzenlemeler mevcut. Buna göre, Bankalar Hakkı’nın korunmasını içeren bu kanunda Rekabet Kurulu’nun, bankaların haklarını korumada yani bankaların hakları için açılmasını uygun gördüğü kararlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’mundan denetleme gelecek. Yani rekabet kurulunca alınması gereken kararlar BDDK’ ya bildirilcek. Ona göre bir sonuç belirlenecek.

Hissedar olmak için herhangi bir zorunlulukta kalmayacak. Yani yeni tasarı ile temettünün haricinde ortaklık hakları bulunan, yönetimi ve denetimi de fona devredilmiş olan bankalarda ise çözüm süreçleri biraz farklı yürüyecek. Buna göre elde bulunan fon, aracı başka bankalara ya da mevcut herhangi bir bankaya devredilebilecek. Devretme yetkiniz olacak yani fonunuzu devretmek için sizin o bankada hissedar olmanıza gerek olmayacak.

TMSF ise devredilmiş olan bankalarla ilgili olarak, kanunda görünen tedbirler dahilinde ve kuruldan alacağı izinle beraber banka kurmaya yetkili olacak. Kurulan bankayla ilgili de varlık ve yükümlülükler, devredilmiş bankadan alınması halinde bankanın satış rakamından, bu bankanın bazı fon tarafından yapılmış masrafları düşülecek ve kalan tutar da tasfiye halinde bulunan bankanın iflas ve tasfiye masasına gönderilip, alacaklıların da hakları korunmuş olacak. Ayrıca bir başka tasarı da, fon tarafından haczedilmiş malları içeriyor. Ticari İktisadi Bütünlük altında ku kanun modeli, hazce uğramış ya da bazı uygulamalarda bulunulmuş varlıklar için hiçbir ilgi gözetmemesi gibi kuralları içeriyor. Yani bu kanunda bu haczedilmiş mallar muhattaba alınmıyor.

Fon alacaklarını tahsil temini için, fona borcu olan kişiler tarafından fon kapsamı dahilinde olmayan haczi gerçekleştirmek için o malvarığının bulunduğu yeri doğru olarak habr veren kimseler, fon alacaklarının tahsil edilmesinden sonra ufak bir ikramiye ile ödüllendirilecekler. Tabi bu iktamiye tahsil edilmiş tutarın yüzde kırklık gibi bir rakamını da geçmeyecek.

Diğer bir kanun yeniliği ise kusur sorumluluğundan doğan bir konu ile ilgili. Buna göre kusur sorumluluğu bulunmadığı halde yine de yeni düzenleme yapılaması ya da değişiklik yapılması halinde sorumluğa giden kişileri korumak amaçlı geliştirilmiş bir tasarıdır.
Katılım sigortası hakında ve yönetici şirketlerin yeniden tanımlanması hakkında kanun da yeni düzenlemeler arasında yerini almış durumda. Buna göre, katılım sigortaları, sigortalılar ve sigortacılar, katılım ilkelerine göre sigorta güvencesi başlıklarını kapsayan bu kanunda bütün bu konulara kendi içinde bağlantısı bulunan yerler belirli ilkelere göre ve yürütüldüğü sigortaya bağlı olarak hareket edecek. Bu bağlamda diğer bir kanun yeniliği ise yönetici şirket ile alakalı. Bun göre yönetici şirketler sağladığı müşteri hizmetleri bazında anonim şirket ismiyle tanınacaklar. Yani yurt içinde ve ya yurt dışında olmak üzere müşterileri tarafından gerçekleştirdiği sigorta işlemlerini bir anoonim şirket olarak gerçekleştirecek. Bu anonim şirket sıfatını alması da bankalrın müşterileri için alacağı kararlarda Müsteşarlık tarafından izin çıkması, yatıyor.

Bir başka düzenleme ise basın-yayın yönünde geçekleşti. Yani bankacılık ile ilgili grev, lokavt gibi

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top