Ana sayfa Banka Haber Banka Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

Banka Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

0
Banka Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

Kenarda para biriktirmeye çalışan bireyler için, en güvenli yol bankada vadeli veya vadesiz hesap açtırmaktır. Vadeli hesaplardan, özellikle uzun vadeli hesaplardan alınan kâr payı yüksektir. Fakat ‘’ne zaman para lazım olacağı belli olmaz, yatırdığım parayı hemen çekmem gerekebilir’’ diye düşünenlerin, vadesiz banka hesabı açtırması da mümkündür.

Vadesiz hesapta biriken para lazım olup çekildiğinde, hesabın kısa süre içinde kapatılması gerekir. Çünkü bankalarda açık bırakılan tüm hesaplardan, hesap kullanım ücreti kesilir. İster hesapta çok az bir miktar para bulunsun, ister hiç bulunmasın, hesap kullanım ücreti banka tarafından otomatik olarak işleme konur.

Her hangi bir bankada kapatılmayan vadesiz hesabınız varsa, 6 aylık dönemlerde hesap kullanım ücreti kesilir. Hesapta hiç para bulunmaması durumunda, kesilmesi gereken meblağ hesaba işler. Hesaba para yatırıldığı anda ise biriken hesap kullanım ücreti otomatik olarak kesilir.

Vadeli hesap açık unutulup hiç işlem yapılmıyorsa, hesap kullanım ücreti 6 aylık dönemlerde işlenir ve hesap sahibine bildirim yapılır. Hesap sahibine verdiği telefon veya adresten ulaşılmadığı durumlarda hesap kapatılır. Fakat aynı hesabın tekrar aktif hale getirilmesi için, hesapta biriken borçların banka tarafından tahsil edilmesi gerekir.

Vadesiz hesapları kapatmak için farklı birkaç yöntem vardır.

  • İlk yöntemde, adınıza kayıtlı vadesiz hesapları kapattırmak istediğinize dair kısa bir dilekçe yazıp, bankaya başvuru yapmak gerekir. Hesap numarası veya TC kimlik numarası ile yapılan başvurular anında değerlendirmeye alınır.
  • Diğer yöntem ise internet bankacılığından faydalanarak vadesiz hesap kapatmaktır. Bankanın resmi internet adresine, hesap numarası ile giriş yaparak, sorulan bazı özel soruları yanıtlamak koşulu ile internet bankacılığından vadesiz hesap kapatma işlemi gerçekleştirmek mümkündür.
  • Banka vadesiz hesap kapattırma işlemi için diğer yöntem ise telefon bankacılığından yardım almaktır. Bankanın bireysel müşteri temsilcisine; hesap numarası ve TC kimlik numarası vererek, adınıza kayıtlı vadesiz hesapları kapattırmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. Yapılan başvuru anında değerlendirmeye alınıp, hesap bir telefon ile kapatılır.

Yine döviz devdiat hesabı olan yabancı para birimleri (döviz) ile açılan hesaplar ise internet bankacılığı kanalı ile de kapatmak mümkündür sadece banka klavuz hesaplar bankalara verilecek dilekçe vb yollar ile yapılan başvurularda kapatılabilir. Hatta dilekçenizi faks kanalı ile de doğrudan hesabınızın bulunduğu bankaya göndermeniz halinde talebiniz işleme alınacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin