Kapalı

Banka Müdürlerinin Kredi Verme Yetkisi

Banka Müdürlerinin Kredi Verme Yetkisi

İhtiyaç anında tüketicilerin ilk başvurduğu kaynak kredi hizmetidir. Ülkemizde bilinçsiz kredi ve kredi kartı kullanımı oldukça yüksektir. Esnaf, memur, işçi ya da ev hanımları kredi almak için başvuru yaparak beklemeye koyulur. Kredi notu düşük olanlar kredi alamaz ve sık sık yaptıkları başvurular neticesinde var olan puanları da düşer. Dolayısıyla kredi çekme işlemi için başvurmadan önce iyice düşünülmeli ve son çare olarak kabul edilmelidir.
Kredi çekme işlemi şubelerden, mobil bankacılık uygulamasından, internet bankacılığından ya da SMS yoluyla yapılabilmektedir. Kredi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler paralarını şubelerden alabilir ya da anında kredi hizmeti ile şubesiz bankacılık imkanından yararlanabilir. Red cevabı alan kişiler ise kredi almak için farklı yollar deniyor ya da yeniden başvuru yapabiliyor.
Banka müdürlerinin kredi verme yetkisi konusunda araştırma yapan kişiler banka müdürleri ile iletişime geçmek istiyor.

Banka Müdürleri Yetki Kullanarak Kredi Verebilir Mi?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişiler çeşitli sebeplerle red cevabı aldıktan sonra ilk iş olarak banka müdürüyle görüşme talep ediyor. Şube yetkisi ile red cevabı alan kişilerin başvuruları genel merkeze ulaşmayabiliyor. Genel merkez tarafından da kredi çekme işlemi olumsuz sonuçlanan kişiler banka müdürlerine rüşvet ve komisyon teklifinde bulunabiliyor. Bu uygunsuz teklif banka müdürleri tarafından geri çevriliyor ve kişilerin banka ile iletişimi en aza indirgeniyor. Banka müdürleri yetki kullanarak kredi verebiliyor ancak bu kararlar genel merkez tarafından araştırılabiliyor.
Banka müdürleri yetki kullanarak kredi verme oldukça az rastlanan bir durumdur çünkü kredi puanı düşük olan kişilere kredi hizmeti sağlandığında genel müdürlük bu işlem için denetleme yapar ve gerekli durumlarda yaptırım uygular.

Banka Müdürünün İnsiyatifinde Kredi İmkanı

Banka müdürleri şube içinde en yetkili kişi konumundadırlar, banka müdürleri insiyatif kullanarak kredi verebilir ancak bu miktar oldukça düşük orandadır. Banka müdürleri kredi verme yetkisi için müşterileri iyi tanımalı, geçmiş borç ve fatura ödemelerini araştırmalı ve mutlaka kredi puanına bakmalıdır. Kredi notu 1500’den düşük olan kişilerin kredi çekme oranı oldukça düşüktür. Bazı bankalar şube yetkisinde kredi işlemi ile banka müdürüne yetki verirler ve bu miktar genellikle 30 bin TL’den daha fazla olmaz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top