Ana sayfa Banka Haber Banka Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer 2016

Banka Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer 2016

1
Banka Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer 2016

Uzun bir dönemden sonra ilk defa bir çok tüketici özellikle Konut kredisi bağlamında yeniden umutlanmaya başladı, 2016 yılı ortalarına yaklaştığımız şu günlerde, Konut sahibi olmak isteyen, ilk evini almak isteyen bir çok tüketici gelişen ekonomik parametrelerden dolayı gözünü bankaların alacağı faiz indirimine çevirmişlerdir.

Bilindiği üzere, Merkez Bankasının 2016 Mart ve 2016 Nisan faiz indirim kararları Banka Kredi Faizlerin de aşağı yönde bir seyir izleyeceği kanısını oldukça güçlendirmiştir. Kredi faizlerinde 0,10 puanlık bir indirim dahi özellikle yüksek meblağ ve uzun vadeli konut kredilerinde oldukça değerli bir indirim olarak görünmektedir.

Yine Ticari kredilerde de bu durum söz konusudur. örneğin 200-300 bin liralık bir KOBİ kredisi, Esnaf Destek Kredisi alındığından 0,10 puanın değeri oldukça aşikar olmaktadır. Yine Taşıt kredileri de keza aynı durumdadır.

Gelelim Banka Kredi Faizleri düşecek mi? aslında en çok merak edilen soru bu diyebiliriz, yada kredi faizleri ne zaman düşer, 2016 yılında en uygun faiz oranı ne zaman olur?

Öncelikle bunu kesin olarak bilmek güçtür. Ancak elimizde ki veriler ışığında bir analiz yapmak gerekir ise; Amerika Merkez Bankası (FED) parasal gevşeme sinyali ile birlikte Dolar bazında bir kur gevşemesi görülmekte ve TL değer kazanmakta, Yine Merkz Bankamızın Faiz indirimi konusunda kararlığı, Merkez Bankası Yeni Başkanı Murat ÇETİNKAYA faktörü, Siyasi otoritenin Faizler üzerinde kurduğu baskı ile birlikte aslında en güçlü etkenin ki, bunu ilerde daha fazla hissedeceğiz, Kamu Katılım Bankalarının özellikle bu faiz sarmalına karşı kurulması.

Merkez Bankasının aldığı Faiz indirim kararının Bankaların faiz oranlarına yansıması 60-90 gün gibi bir zamanda yansıması beklenebilir. Mayıs 2016 ayında Konut kredi faiz oranına bakacak olursak 1.11-1.18 arası bir faiz oranı görmek mümkün olmakla ile birlikte 2016 Haziran-Temmuz Konut faiz oranlarının 1.03-1.13 bandına inmesi beklenebilir.

Yine bu oranlarında altına düşmesi beklenebilir. 2016 Ağustos-Eylül aylarında 0.97-1.04 bandına düşmesi olasılığı oldukça gerçekçi durmakta.  Yine yukarıda izah edilen veriler ışığında tüm kredilerde yani Ticari, Esnaf, KOBİ, Çiftçi ve Tüm Bireysel İhtiyaç Kredilerinde 0.15-0.25  arası bir düşüş beklenebilir.

Kısaca net ifadeler ile bahsedersek, 2016 yılı son çeyreğinde Konut kredisi oranı 0.97, Bireysel İhtiyaç kredileri 1.25, Taşıt Kredileri 1.15 gibi bir orana düşebilir. Ancak gelişecek ekonomik ve siyasi gelişmelerin de etki edeceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin