Ana sayfa Banka Haber Banka Kredi Borcundan Hapse Girilir mi?

Banka Kredi Borcundan Hapse Girilir mi?

0
Banka Kredi Borcundan Hapse Girilir mi?

Nakit ihtiyaçlarımızı ve tüm finansal sorunlarımızda en büyük çözüm ortağımız Bankalar ve aldığımız kredilerdir.  En sıkışın anımızda ve nakit paraya her ihtiyaç duyduğumuzda veya yüksek meblağlı gerek konut, gerekse araç vb tüm alış verişlerimizde bankalardan kredi almaktayız.

Bankalar kredi verirken sözleşme hükümlerini oldukça sağlam yapmakta ve imzalanan sözleşme aynı zamanda kredi ürünün ödenmemesi halinde kredi kullanıcısı için oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Öncelikle ödenmeyen kredi hizmeti artık bireysel olabilir, ticari olabilir, kredi kartı, konut, araba alımında kullanılan tüm krediler buna dahil olup yasal takibe düşer.

Yasal takip sürece en son ödenen taksitten 90 gün sonra icra takibi evresine geçer icra takibi ise bilindiği üzere borçlunun tüm mal varlığına İcra Müdürlüğü kanalı ile satılamaz şerhi düşülür ve sabit gelirli iseniz maaşınıza ister çalışan ister emekli olun fark etmez ¼ oranında icra konulur. Bu durum oldukça olağan olup maaşınızdan kesilir ve borcunuz ödenmeye başlamış olur. Kısaca borç ödenmeye başladığı banka ve vekili avukat tarafından sorun çözülmüş olmaktadır.

Asıl mesele Kredi borçları kısaca banka borçları hapis cezasına nasıl döner. Banka İcra takibine düşmesi ve borçlunun 3-5 tane icra takibinin olması ve maaş harici herhangi bir taşınmazının bulunmaması durumunda diğer alacaklılar maaşta icra olduğu için sıra beklemek durumunda kalırlar ilk borç yani icra kesintisi bitmeden diğer alacaklı maaştan kesinti yapmasını isteyemez.

Yine bir diğer durum ise banka kredi borçlususun hiçbir geliri malı mülkü yok ise Banka alacağını Vekili yani Avukatı aracılığı ile tahsil etmek için arayışlara girer. Borçlu kişinin evine icra gider ve eşyaların yazılması ve kayıt altına alınması ile sonuçlanır ev icralarında değerli tüm eşyalara yasa ve kanunlar çerçevesinde el konulabilir.

Peki Ödenmeyen kredi borcundan hapse nasıl girilir dersek, yukarıda izah edilen ödenmeyen ve bekleyen icra kararları dolayısıyla alacaklı avukatları icra memurları ile evinize iş yerinize gelerek sizden alacağın tahsili için taahhütname vermenizi isterler. Genelde alacaklı avukatları evlere giderek ve kurdukları psikolojik baskı ile sizden taahhüt almaya çalışırlar eğer borç ödeme konusunda İcra Memurları ve Avukat huzurunda maaşım gelirim yok ama ben aylık şu kadar öderim diye imzalamanız halinde ödeme taahhüdünde bulunmuş olursunuz.

İcra kararlarından ödeme taahhüdünde bulunulması ve ödenmemesi halinde kredi borcundan dolayı hapishaneye girme şartları yerine getirmiş olursunuz kısaca Ödeme taahhüdünü ihlal hapis ile sonuçlanabilir. alacaklı vekili isterse sizi kredi borcundan dolayı hapis cezası almanızı sağlar. Siz siz olun taahhütname imzalamayın, en fazla ev eşyanız gider ki onuda zaten götürmüyorlar çok değerli eşyanız yok ise.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin