Kapalı

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kullandınız ve ödemediniz? ne olur? İcra gelirmi? Kefilden İsterlermi? Kredi de Kefil Sorumluluğu Nedir? Kefile İcra Gelir mi?

Kullandığımız kredileri düzenli ödemek ile yükümlü olmaktayız, imzalamış olduğumuz kredi sözleşmesi aslında bizi tamamen sorumlu tutmaktadır, ayrıca varsa kefillerede aynı mesuliyete girmektedir.

Krediye Kefil Olanların Durumu

Kefillerden direk olarak bu geciken taksitleri Banka isteyebilir hatta borçlunun üstüne bir şeyi yoksa maaş vb, direk olarak aşağıda anlatılan işlemleri kefile uygulayabilir Bankaların yani avukatların bu hakkı saklıdır. Zaten kefil demek bu adam borcunu ödemez ise ben öderim.

Öncelikle kredi taksinin ilk aksamasında Banka tarafından telefon yolu ile sürekli uyarı alırsınız, ödemeniz konusunda bilgilendirme telefonudur bunlar aslında bir nevi hatırlatma desek yanlış olmaz.

Ancak gecikmeye ikinci taksitte eklenince yani iki ay üst üste ödenmediği zaman banka tarafından kesin ödeme tarihi istenir duruma göre veya sizin vereceğiniz izahata göre 5-10 gün arası süre kazanmanız mümkündür,.

Nedeni olarak ta her ne kadar müşteri ödemediği krediden dolayı kredi notu düşüyorsa Bankalarda batık kredilerden veya geri dönmeyen kredilerden dolayı puan kaybetmektedirler, o yüzden azami derece de kredisini ödemeyen müşterilerine tölaranslı davranmaktadır ki bu süre 90 güne tekabül eder.

Yukarda anlatılan şekilde olduğu halde ödemeniz gerçekleşmez ise  banka size noter aracılığı ile ihtarname çeker ve size kredinizi ödenmesi aksi halde tamamının alınacağı ve tamamı üzerinden yasal işlem başlatılacağı konusunda Noter onaylı olarak size bildirir. Genelde ihtarnamelerde size 15-30 gün arası süre verilir, Yani toplam 90 günlük bir süre vardır ödenmez ise ve üçüncü taksitte eklenince borca dosyanız avukata devredilir ve icra süreci başlar.

İcra süreçleri artık Bankanın hukuk bürosunca takip edilir ve muhatabınız artık avukattır bu nedenle bu safhaya gelmemek çok önemli.

Diyelim ki bu süreçlerde borcunuzu ödeyemediniz bankanın verdiği sürede de ödeme yapamadınız o zaman ne olacak

Avukat tarafından İcra Müdürlüğünden alınan icra olayı öncelikle size tekrardan tebliğ edilir ve borcun tamamını ödemeniz için size yedi gün süre verilir ve süre sonunda ödeme gelmez ise icra kararı alınır ve tarafınıza tebliğ edilir.

İcra kararı tebliğ edilince mal beyanında bulunmanız istenir size önerimiz maaşınızdan kesilmesini sağlamanız buda yasal oranları gelirinizin 4/1 i kadardır.

Ve sonuç olarak ta kırmızı kalem yemiş olursunuz 5 yıl boyunca kredi kullanma kredi kartı alma şansınız artık yok olmuştur.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. Iyi günler sorun su cevap verebilirseniz bankaya kredi ve Kartı borcum 25000 tl var öğrenciyim gelirim SSK yok bankadan mobil kredi çektim bir kac ay ödedim suan ödeyemiyorım ne gibi sonuclar beni bekler üzerime mal Varlığımda bulunmamakta ödeyemediğim takdirde ilerde ne olur aile bireylerimden etkilenen olur mu Ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemem gerekir ??
  iPhone’umdan gönderildi

  1. Öncelikle 90 günlük süreç sonunda krediniz avukata devredilir bu arada hukuk bürosu sizi 3-5 defa arar ve uzlaşma taksitlendirme gibi seçenekleri tekarar sunar. Ardında İcra Müdürlüğü aracılığı ile size borcu 7 gün içinde ödenmesi için karar gelir. Ayrıca MAl beyanında bulunmanızı ister Burada dikkat etmeniz gereken mal beyanında bulunmama durumlarında bazı avukatlar işi inada bindirip, Kolluk kuvveti yolu sizi mal beyanında bulunmaya zorlarlar. onu için İcra Müdürlüğünden tarafınıza bir karar ulaşırsa, bir mal beyanı örneğini doldurarak ilgili icra Müdürlüğüne İadeli taahhütlü yollayın.

   Ardında üzerinizde bir mal yoksa yapacak birşeyleri yok, maaşınız var ise 1/4 oranında kesinti yapılır yok ise bekleyecekler. ailenize icra gelmez borcun kişiselliği esastır. Ancak ölüm halinde borç mirasçılarına geçer. Yine hapis gibi bir yaptırımda yoktur mal beyanında bulunursanız. Ama borcun sizin eninde sonunda siz ödeyeceksiniz ve faiz sürekli borcu yükseltmektedir.

 2. Merhaba, kredi borcum suan 49 günlük gecikmede bu nedenden dolayı eve herhangi bir mektup, bildiri veya teblig gelir mi?

  1. borcun 60. gününde Bankaya vermiş olduğunuz adrese ihbarname gelir borcun ödenmesi için bir nevi yasal takipten önce son uyarı bu uyarı noter kanalı ile yapılır masrafıda kredi borcunuza eklenir veya kredi kartı artık borcunuz ne ise.

   1. Yorumunuz icin tesekkür ederim. Yani bu banka insiyatifinde midir, 60 günden önce eve ihbarname gelmez değil mi?

 3. Merhaba borcum ödeme gücümün üzerinde hem kredi kartı hem krediler ve maaş aldığım bankada ki 380 tl taksitli olan kredi hariç diğerlerini artık odeyecek gücüm kalmadı bu yüzden süreci icraya götürmek istiyorum ev benim adıma ama TOKİ konutları 12 yıl daha taksidi var çok pahalı eşya yok evde benim isteğim maaşın 4/1ini kesmeleri süreç böyle olur mu ?

  1. Toki evinizin tapusu olmadığı için icra konusu olmayacaktır. genelde bu gibi durumlarda maaşınıza 1/4 oranında icra konulur ve kesinti bu şekilde devam eder genelde maaşa icra konulduktan sonra eve icra durumu çok tercih edilen bir yol olmamaktadır. Ev icraları daha çok borçluyu ödemeye ikna etmek için kullanılan bir enstrümandır. Kısaca maaşınıza icra konulur. ikinici bir icra gelirse oda maaşınızda sırasını bekler yada maaşınız yeterli ise maaşınızdan kesilmesi için örneğin ilk icra hariç aylık 250 TL daha kesilmesi için muvakkatname verebilirsiniz. taahhut değil karıştırmayın.

   1. Teşekkürler bilgi için ev eşyası için icra olasılığı mümkün mü böyle bir tehlike var mı ikincisi ben sadece maaşın 1/4 üne razı gelsem mukavemeti kabul etmesem bir sıkıntı doğurur mu ayrıca bir kredi ödemeye devam edeceğim başka banka ya ait ?

    1. Mazur görün son sorum 1 yıl sonra TOKİ den aldığım evi borcu bitmeden başka birine devrettiğim zaman örneğin 30 bine devrettim ama bu parayı elden as aldım banka bu parayı el koyar mı?
     Teşekkürler iyi çalışmalar.

    2. alacaklı vekilleri yeterli teminat vb yani maaşınızı yeterli görürler ise eve gelmezler, ancak sıraya giren diğer borçlar için siz yorabilirler eve icra için gelmeleri olasıdır.

     1. Ürkütücü peki kânun devlet ev eşyaları ile ilgili bir yasa kanun ile koruma altına almamış mı vatandaşı eşya lüks sayılmasa bile de mi icra almak isteyecek?

 4. Merhaba çeşitli bankalara 55.000 kredi 8.000 tl kredi kartı borcum var ödeyecek durumum yok bekarım ve ailemle yaşıyorum şuan çalışmıyorum işsizim ödeyemeceğimde şunu sormak isterim üzerime kayıtlı hiçbir taşınmazım yok icra gelmesi durumunda şuan yaşadığım ev yani babamın evinden de eşya alırlarmı tek isteğim onlara zarar gelmemesi beni daha detaylı aydınlatırmısınız teşekkür ederim.

  1. Ailenin yanında yaşıyorsan yani aynı evi paylaşıyorsan, bu seni ve aileni zora sokabilir. Çünkü, senin de evde bulunduğun sırada eve gelen bir haciz memuru, o evdeki eşyaları senin olarak kabul edip, haciz edebilir. elbette bunun aksini dava açarak ispatlayabilirsin, ama buna karşı önceden tedbir almak daha mantıklı.

   Bu sebeple, farklı bir adreste ikamet etmelisin ve ailene ait eşyaları haciz gelmeden faturalandırmanızda fayda var.

   1. Yani sistemde görünen ikametgah adresimi başka bir adrese taşısam yine ailemle yaşasam? Bu konuda çok bilgisizim benim tek isteğim aileme zarar gelmemesi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

    1. Başka bir eve taşınmanız ve adresinizi oraya taşımanız durumunda, icra memurları geldiğinde oraya gelir dolayısıyla baba evinize gelmemiş olurlar. Borçların kişiselliği esas alındığında ailenize yansıyacak bir durum olmaz. İcra resmi adresinize gelir, evde yok iseniz isterse cilingir marifeti ile kapıyı açar.

   2. Merhaba, ben evde yokken gelmeleri durumunda herhangibi bir eşyayı almaları söz konusu olurmu? Süreç nasıl işler yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 5. kredim avukata devretti ve 12 ay taksitlendirdik. şu anda 2 tane kredi ödüyorum. bundan sonra ödeyemeyecegim. asgari ücretle geçiniyorum.Bunun sonunda ne olur.lütfen bildirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  1. maaşınıza icra işlemi uygulanır ve maaşınız 1/4 oranında kesilir bu asgari ücrette 300 TL ye denk gelir. Ancak kredi borcu tutarı çok ise ev araba arsa vb taşınır taşınmazlarınızı satışa çıkartabilir.

 6. 2 ayrı bankaya ait kredi kartı borcum var. uzun zamandır ödemelerinı gecıkmeli de olsa yapabildim. fakat birkaç gün içinde özel sektörde işten cıkarılıyorum. emekli falanda değilim. üzerimde de hiç bir mal varlıgım yok canımdan baska. yalnız yaşıyorum ailem farklı ilde. sormak istediğim yapılandırma yı odeyemeyeceğim kesin. bu durumda evime hacız gelır mı. evde eski eşyalarım var. anne babama yansır mı bu olay. teşekkurler.

  1. İkamet ettiğin adresinde yalnız sen yaşıyorsan aileni etkilemez, sadece icra ihbarnamesi elince icra müdürlüğüne mal beyanında bulun, bişeyim yok dersin zaten, ev eşyası konusu ise mali değeri düşük ise almazlar, zaten buzdolabı, ocak fırın gibi temel kullanım eşyalarınıda almazlar.

 7. Merhaba benim bankaya 30 bin TL borcum var ihtar geldi fakat ödeyemiyorum bu borcu maasimdan mi keserler yoksa evime hacizmi koyarlar konu hakkında acil yardımınıza ihtiyacım var teşekkür ediyorum iyi günler dilerim

  1. Genelde maaş olan kişilerin maaşlarına icra gönderilir ev icrası hiç bir maaş arsa ev arabası olmayanlara gider ancak maaşınız var ise alacaklı avukatları maaşınız ile yetineceklerdir.

 8. Merhaba ben 2 yildir issizim bankalardan ayri ayri kredi karti borclarim var ve ben calismaz iken 500 tl lik kartim 5000 2400 limitli kartim 13.6000 tl ye yukselttiler hatta aninda kreddidende 8 bin cektim 14 ay odedim suan tikandim ve hic birini odeyemedim yani bu ay basladi gecikmeler evliydim bosandim ikametimde eski evimde hala toplamda 40 bini bulan bi borcum var ne olur odeyemeyecegim hic birini ve bunlarin genelini issizken arttirdilar krediyide issizken sigortam yokken verdiler ne olur durum hakkinda bilgi almak istiyorum

  1. İşsiz veya işli olmanız size bu konuda bir kolaylık sağlamayacaktır. Sonuç olarak sizden almak için yasal haklarının tümünü kullanacaklar maaşınıza icra gelir.

 9. Merhaba benimde 2bankaya borcum var daha doğrusu 2 yıldır işsiz olduğum için ödeyemedim ve icralığım, şu anda yurtdışından para bekliyorum o para euro hesabıma girerse ne kadar sürede el koyarlar parama bilgi almak istiyorum

  1. Para borçlu olduğunuz bankaya gelirse sıkıntı olur ancak hesabınızın olduğu ve borcunuzun olmadığı bankaya gelmesi halinde sorun olmaz. en azından size çekme fırsatı olacaktır. Mahkeme kararı olmadan kimse alamaz o parayı İcra Müdürlüğü o bankaya yazı yazacak ta mevduatlarını dondurun diyecek te ….. onun için ferah olun para gelince 2-3 güne çekin paranızı.

 10. Merhaba
  İcralık olacağım yakında banka maaşımın ne kadarına haciz koyabilir
  Toplam aldığım maaşamı yada net maaş 4 te birimi ek olarak ikramiye mesai iyide kesinti yapabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top