Ana sayfa Banka Haber Banka Kiralık Kasa Nedir?

Banka Kiralık Kasa Nedir?

0
Banka Kiralık Kasa Nedir?

Bankaların kiralık kasa hizmetlerini duymuşunuzdur. Altın, mücevher, para, tapu gibi kıymetli eşyaların saklandığı ve yıllık olarak kira kasası ödenen sistemde bankalar küçük, orta ve büyük kasa seçenekleri sunmaktadır. Tercih edilecek kasanın büyüklüğüne göre bankaya ödenecek kasa kullanım bedeli artacaktır.

Bankalardan kiralık kasa kiralayabilmek için öncelikle bankada bir hesabınız olması gerekir. Hesabı olan kişiler kiralık kasa başvuru formunu doldurmak zorundadır. Yine size verilecek kasa kullanım kartına yapıştırılacak bir fotoğraf teslim etmek zorundasınız. Seçmiş olduğunuz kasanın yıllık kullanım bedelini ve depozite ücretini peşin peşin ödedikten sonra kiralık kasaya sahip olmaktasınız.

Kiralık kasa kapandığı zaman bankaya vermiş olduğunuz depozite ücretini geri alırsınız. Bankalar kasa sahiplerine genellikle iki anahtar teslim etmektedir. Eğer ki ortak kasa açmak isterseniz o zaman da ortak hesap açılması veya diğer kişi için vekâlet vermeniz gerekmektedir. Normalde kasayı dilediğiniz sayı kadar açma ve kullanma var ama bazı bankalar kasa kullanım bedeli adı altında yıllık kira bedeli dışında saçma sapan ücretlerde aldığını unutmayınız.

Kiralık kasanızın anahtarını kaybettiniz. O zaman banka bir çilingirci çağırır ve kasa sahibi ve banka yetkilisi önünde kasa açılır. Tabi çilingirci ücretini kasa sahibi ödemek zorunda kalacaktır. Çilingirci ücretinin ödemem gibi bir şanısınız yoktur çünkü banka ödenmeyen çilingirci ücretine karşılık depozito olarak ücretten çilingirci hizmet bedelini kesmektedir.

Kiralanan kasada size ait olmayan eşyaların olması halinde banka yetkililerine bildirilmesi ve tutanak hazırlanması gerekmektedir. Kasa sahibinin ölmesi durumunda kasa içersinde ki eşyalar ölen kişinin yasal mirasçılarına kalmaktadır. Yasal mirasçılar veraset ilamından sonra mahkeme kararıyla açılır ve içinde ki eşyaların Veraset İntikal vergisi ödenerek sahip olunur.

Kasalarda uyuşturucu, patlayıcı, parlayıcı tehlikeli maddeler konulması yasaktır. Ancak ruhsatlı silahlar banka kasalarında muhafaza edilebilir. Kiralık kasa ücretini ödemediyse banka noter aracılığıyla kasayı kırmakta ve içinde ki eşyaları kayıt altına almaktadır. Kayıt tarihinden itibaren 10 gün içerisinde eşyanızı almazsanız banka o eşyaları hazineye devir edecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin