Ana sayfa Banka Haber Banka Kasa Kiralama Ücretleri 2018

Banka Kasa Kiralama Ücretleri 2018

0
Banka Kasa Kiralama Ücretleri 2018
Banka kasa kiralama ücretleri

Bankalarda bulunan kiralık kasalar, banka müşterisi olan ya da olmayan herkesin, kıymetli ziynet eşyalarının ya da özel belge ve dokümanlarının saklanabildiği özel yerlerdir. Türkiye’de yaklaşık 25 bankanın, tüm şubelerinde bu kasaları bulmak mümkün. Kişiler, bulundukları şehirlerdeki banka şubesinde kiralık kasa olup olmadığını öğrenmek istediklerinde, o bankanın web sitesine girerek kolayca bilgi sahibi olabilirler.

Kiralık Kasa Ücretleri

Bankaların merkezlerinde ya da şubelerinde banka kasa kiralama ücreti, bankalar tarafından 1 yıllık olacak şekilde hesaplanarak, teslim alınacak eşyanın büyüklüğüne göre değişebilir. Stabil bir düzeyde bulunmayan kiralık kasa ücretleri, bankadan bankaya göre değişebilen özel fiyatlandırmaya tabi tutulur. Bankanın özel sektöre ya da kamuya ait olması da, ücrette farklılaşmaya neden olabilir.

Maaş alan, kredi kullanan, kredi kartı alan ya da her türlü finansal işlemlerini yapan müşteriler için, kasa kiralama uygulamaları her ne kadar olumsuz yorum alsa da kasa kiralama uygulamasının bankacılık sözleşmelerinde yer aldığını belirtmek gerekiyor. Güncel fiyat aritmetiğine değinilecek olursa, Vakıf Katılım Bankasındaki küçük bir kasanın yıllık fiyatı 150 TL, Ziraat Bankasında 275 TL, Yapı Kredi Bankasında 245 TL, Ziraat Katılım Bankasında 250 TL, Garanti Bankasında 210 TL ve Kuveyt Türk bankasında 180 olacak şekildedir. Bu fiyatlar, kasanın büyüklüğüne ve eşyanın boyutuna göre artabiliyor. Finansal açıdan kiralık kasa ücretleri, bankacılık sektörde bir kazanç alternatifi olarak görülüyor.

Özel Bankalarda Kasa Ücretleri

Kamuya ait bankaların, kasa ücretlendirmelerinin biraz daha tasarruflu olduğu söylenebilir. Kiralık kasa kullanmak isteyen kişiler için, kamu bankaların tercih edilmesi gerektiği uzmanların görüşleri arasında. Yine de özel banka tercihinde bulunmak isteyen kişilerin, özel bankalardaki yıllık ücretlendirmelerin, kamu bankalarına göre daha yüksek olduğunu unutmamaları gerekir.

Ücretli Kasa Boyları

Kasa boyları hususunda banka müşterilerinin bilgilendirilme taleplerini, banka şubesi yetkililerine bildirmeleri gerekiyor. Zira her banka şubesinde yer alan ücretli kasaların boyları, fiyatları ile doğru orantılıdır. Küçük kasaların boylarının yüksekliği 11,5 santim, genişlikleri 24,5 santim, derinlikleri ise 41 santimdir. Ortay boydaki kasa kiralama işleminde derinliğin 41 santim, genişliğin 24,5 santim ve yüksekliğin 16,5 santim olduğu görülür. Büyük boy kasalarda ise yükseklik 26,5 santim, derinlik 41 santim ve genişlik de 24,5 santim olarak belirlenmiştir. Bu arada, bu kasaların herhangi birinde saklanan eşyalar için, bankaların hiçbir mevduat faizi uygulamaları mümkün değildir. Bu açıdan bakıldığında, ücretli kasaların yalnızca bankaların güvenliği dışında herhangi bir ek faize tabi tutulmadığı anlaşılır.

Ücretli Kasalarda Neler Saklanabilir?

Hisse senedi, altın ya da kişilerin evde bulundurmak istemedikleri her türlü kıymetli mücevher veya kağıtlar bu kasalarda muhafaza altına alınabilir. Bu eşyaların saklandıkları kasalar için, müşteriler ile banka arasında bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmeye göre kasaya ait 2 adet anahtar getirilir ve bunlardan biri müşteride biri de banka personelinde tutulur. Kasanın açılmak istenmesi halinde, mevcut 2 anahtar ile açılması gerekir.

Şayet, kiralanan kasalar kişilerin bir başka tanıdıkları ile beraber ortak kiraladıkları bir kasa değilse, kasayı kiralayan kişiden başka hiç kimsenin bu kasayı açması mümkün değildir. Kasalar, tek kişi, 2 kişi veya 3 kişi olacak şekilde de kiralanabilir. Banka kasa kiralama ortak kullanılacak şekilde kiralanmış ise, kiralayan kişiler arasında ortaklık sözleşmesi imzalanır. Bu durumda da kasa için 4 anahtar çıkarılmış olur. Kiralanan kasanın, 3. kişilerle paylaşılmasının mümkün olmadığını da belirtmek gerekir. Kasayı kiralayan kişinin vefat etmesi halinde, kasada bulunan eşyalar mahkeme kararı ile müşterinin vasilerine teslim edilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin