Ana sayfa Banka Haber Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

0
Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?
iban numarası üzerinde hesap numarası

Banka kartında hesap numarası veya kredi kartı üzerinde kişinin hesap numarası nerede yazar, işte tüm detaylar burada. Ziraat bankası hesap numarası olan olan bireylerde bu sorunun yanıtı daha fazla merak edilmektedir. Genelde banka hesabını ilk kez açtıranlar ; kart şifresi nasıl alınır veya kartın üzerindeki hesap numarası nerede yazar sorularına yanıt aramakta.

Hesap No Nedir?

Bankalar bankacılık işlemlerini sunarken, işlemlerin karışmaması adına her bireye numaralardan oluşan bir hesap numarası açar. Vadeli vadesiz olmakla beraber her bireyin hesap numarası farklıdır. Genelde bankalar arasında da hesap numaraları birbirinden farklı olarak karşımıza çıkar. Şube kodu ve yanında 6 haneli hesap numarası yazar. Ancak bazı bankalarda hesap numarası 8 hatta 10 hane dahi olabilir. Özellikle ziraat bankası hesap numarası 12 hane olarak yazılmıştır. Örnek ziraat bankası 67851071-5001 hesap numarası bu şekilde. Bunlara ek olarak 4 haneli şube kodu yazılacaktır.

Para transfer işlemlerinde ad soyad ile para gönderilmez. Hesap numarası olmadan kesinlikle bu işlem yapılmaz. Hali ile banka hesap numarasını bilenler için para transferleri çok basit olmaktadır. Sadece kartı olanlar acaba hesap numaram kaç şeklinde sorunun yanıtını arayabilir. Kartların üzerinde 16 haneli kart numarası, kişinin adı soyadı, son kullanma tarihi ve arka yüzünde 3 haneli şifre bulunur. Bunları internet alışverişlerinde kullanabilirsiniz. Kartı geçmeden bu numaralar ile işlem başarılı olur, genelde cep telefonlarınıza sms ile 3D alışveriş şifresi gönderilir.

Hesap Numarası Nerede Yazar?

Kartlarında üzerinde bulunan büyük rakamlar olan bu 16 haneli numara hesap numarası değildir. Bu kartın numarası olarak verilmiştir. Buraya para yatırma işlemleri geçersizdir. Bu nedenle bankanın şahıs adına açtığı hesap numarasının nerede yazıldığını bulacağız. Banka kartları üzerinde kesin olarak banka hesap numarası yazar diyemiyoruz, zira bazı bankanın kartlarında bulunurken, çoğu banka kartında bulunmaz.

İş bankası banka kartlarında 16 haneli kart numarası hemen altında 4 haneli şube kodu ve onunda yanında 7 haneli hesap numarası yazar. Onun da altında müşteri numarası yazmaktadır. Kredi kartlarında bu durumu görmek zor zira çoğu banka kredi kartlarında hesap numarası yazılmaz. Bu gibi durumlarda hızlıca kendi hesap numaranızı öğrenmek isteyenler, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilir. İnternet ortamında iseniz bankanın resmi adresine girerek de öğrenmek mümkün.

Banka Hesap Numarası

Bir çok kişi ise iban numarası elinde olduğunda bu numaralardan hangilerinin hesap numarası veya şube kodu olduğunu merak edebilir. İban numarası TR ile başlayan karakterleri kapsar. Örnek TR1111 2222 333 34 4444 şeklinde vb. oluşan 16 karakterlidir. İban numarası hesap numarası olarak girilmemeli zira havale veya eft işlemlerinde kullanılmalıdır. Bu ibanı girerken, ad soyad ile beraber girilmesi zorunludur.

iban numaasi - Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?
iban numarası üzerinde hesap numarası

Yukarıdaki ekranda görüldüğü üzere son 7 rakam sizlerin hesap numarası onun önündeki 4 rakamda şube kodudur. İnternet üzerinden banka hesabı numaramı öğrenmek istiyorum derseniz de tavsiyemiz ; internet bankacılığına giriş yaparak vadesiz hesaplar bölümündeki detaylara tıklayınca öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin