Ana sayfa Banka Haber Banka Kartı Olmadan Para Çekilir Mi?

Banka Kartı Olmadan Para Çekilir Mi?

0
Banka Kartı Olmadan Para Çekilir Mi?
kartsız para gönderme

Bankamatik kartları bankacılık işlemleri için fazla öneme sahiptir. Banka kartı olmadan havale yapma, para çekme veya ödeme işlemlerinizi anlık hızlarda yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle bir çok birey, banka hesabı olduğu halde banka kartı olmadan nasıl işlem yapabileceğini ne yazık ki tam olarak bilmemekte. Şimdi bu işlemlerin sıra ile nasıl yapıldığını detaylıca anlatacağız.

Banka Kartı Olmadan Nasıl Para Gönderilir?

Bankalarda bulunan vadesiz mevduat hesapları, kişilerin diledikleri gibi birikim yapabilmelerine, online olarak ödemelerini yapabilmeleri ve farklı hesaplara da para gönderebilmeleri açısından görevlere sahiptir. Fakat, bazı zamanlarda kişiler banka kartı olmadan da para gönderebilmek durumunda kalmaktadır. Kartsız para gönderme işlemleri, ülkemizdeki bankaların ATM noktalarından ve banka şubelerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Fakat, farklı bir il merkezinde açtırılan hesaba para gönderilmek isteniyorsa, doğrudan ATM noktalarına gidilmesi doğru olacaktır. Çünkü, banka şubeleri, paranın gönderilmesi için belirli bir havale ücreti alacaktır. Bu ücret, ATM noktalarında çok daha düşüktür.

Kartsız para göndermek isteyen kişiler ATM noktalarına gittikten sonra, monitörün klavyesindeki Giriş tuşuna basmalıdırlar. Bunun ardından ekrana bir menü açılacaktır. Menüden Kartsız Para Gönderme seçeneği seçilmelidir. Bunun ardından banka karşı tarafa kimden para geldiğini kayıtlara geçirebilmek ve alıcıyı da bilgilendirebilmek için, sizden cep telefonu numaranızı ve TC kimlik numaranızı talep edecektir. Bunu tuşladıktan sonra, para göndermek istediğiniz kişinin hesap bilgilerini ya da IBAN adresini tuşlayarak paranın anında karşı tarafın hesabına geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı bankalar, herhangi bir kart ile para çekme işlemleriyle uğraştırmamak için, doğrudan cep telefonlarına da para gönderme işlemi yapabilmektedir. Bu işlemde hesap bilgileri yerine kişinin cep telefonu numarası kullanılmaktadır. Para çekecek kişi de aynı şekilde bankanın ATM noktasına gittikten sonra, Cep Telefonuna Gelen Havale menüsünü takip ederek, parayı çekebilmektedir.

Banka Kartı Olmadan Para Çekme

Öncelikle para çekme işlemlerinin nasıl yapıldığına bakarsak, TC numarası ile kolayca para çekilebilir. Para çekme işleminde karşı taraf sizlere Tc ile havale yapmış ise çekebilirsiniz. Yani sizin tc numaranıza parayı attığı için sizin cep telefonunuza bir kod gelecektir. O kod şifre olup o şifre sayesinde rahatlıkla gelen parayı çekebilirsiniz!

Genelde kartsız para çekme işlemlerini sunan bankalara baktığımızda Garanti bankası, Ziraat bankası, Vakıfbank, Akbank, Halk bankası başta geliyor. Bu bankalar aracılığı kartsız bankacılık işlemlerine bakıldığında para çekme ve başkasının hesabına kartsız para gönderme kredi kartı borcu ödeme, bireysel kredi ödemesi, fatura ödemesi, firma ödemeleri gibi birçok işlemlerin yapılmasına imkan sağlıyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin