Ana sayfa Banka Haber Banka Kart Aidatı Yasal Mı 2018?

Banka Kart Aidatı Yasal Mı 2018?

0
Banka Kart Aidatı Yasal Mı 2018?
banka aidatları

Bankalar insanların hayatında önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Bankacılık ürünlerine bakıldığında kredi ve banka kartı kullanmayanların sayısı çok az kişi kaldığı tespit edilmiştir. Bununla beraber bankada hesap açanlar banka kart aidatı yasal mı, sorularının 2018 yılı sonuçlarını merak edebilir. Her ne kadar banka kartları, kredi kartı gibi aktif görev alsa da, kredi kartı kullanmak istemeyen bireyler tercihlerini banka kartı ile yapabiliyor. Zira banka kartları visa anlaşmalı oldukları için (genelde tümü visa logosuna sahip) internet harcamalarında banka kartı da kullanılmaktadır.

Banka Kartı Aidat Kesiyor!

Evet ne yazık ki çoğu bankalar, banka hizmet sözleşmesi dahilinde müşterilerinden banka hizmetleri çerçevesinde hizmet kalitesi adına belirli tutarlarda bir kesintiye gitmektedir. Bu işlemin aynısı aslında kredi kartı kullanıcılar içinde geçerli. Kredi kartı kullanan bir toplum olmamız, bankalara kesilen masrafları direk tüketicilere yansıtmaktadır.

Bir çok nedenlerden dolayı bankalar aidat kesebiliyor. Genelde çoğu bankalar, yıllık aidat alırken, bazı özel bankalar aylık aidat alarak müşterileri çileden çıkartabilir. Bu nedenle hemen her müşteri bankanın hesaplarından kesmiş olduğu aidatları geri alma derdinde. Bu yüzden şahıslar aylık ve yıllık para kesmeyen banka kartı hangi bankalarda merak edebilir.

[buton renk=”#2196f3″ boyut=”btn-lg” yazi=”Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı? TIKLA ÖĞREN” link=”https://www.bankatik.net/kredi-karti-aidati-yasal-mi-2018.html” target=”_blank”]

Banka Kart Aidatı Yasal Mı?

Bankalar tarafından bu ücretler yeni düzenlemeler dahilinde güvence altına alındı. Ancak bunları yeniden geri alma söz konusu. Zira yeni müşterilerde bu mümkün olmadığı belirtilse de, tüketici hakem heyetine yapılan başvuru sonuçları olumlu yansımıştır. Yani bankalar, banka kart aidatının yasal olduğunu sizlere belirtseler de, kesilen banka kart aidatını geri almak oldukça kolay!

[kutular ikon=”fa fa-info-circle” ikonrenk=”#dd3333″ arkaplan=”#d6f6ff” hizala=”none” genislik=”600px” yazirengi=”#333″ title=”Kart Aidatları Nasıl Geri Alınıyor?”]1. Önce bankayı arıyorsunuz, kart aidatının yasal olmadığını beyan ederek geri verilmesini talep ediniz. 2. Eğer işe yaramadıysa, kesilen aidatın dekontunu şubeden veya yazıcıdan çıktı alarak, ilçelerde bulunan Tüketici Hakem Heyetine giderek şikayet ediyoruz. 3. Bankanın merkezine dilekçe ile başvurarak. 4. Banka müşteri hizmetleri numarasını arayarak, aidat kestiğiniz için kredi veya banka kartını kapattırmak istediğinizi belirtin. 5. Son çare ilçelerde bulunan mahkemeye giderek, bankaya karşı dava açmanız ve davada Yargıtay 13. Hukuk Dairesi kararı dahilinde dilekçe vererek, kart aidatlarını geri alabilirsiniz.[/kutular]

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından geriye dönük 10 yıl boyunca kart aidatı kesen bankadan paranızı yasal faizi dahilinde geri alabilirsiniz. Her ne kadar aidat sonrası kredi kartını veya banka kartını kapattıran kişi sayısı fazla olsa da, geriye dönük kart ekstresini çıkarmak zorunda olan bankalardan bu belgeyi alarak, kesilen ücretleri belirleyip en yakın tüketici hakem heyetine giderek almak mümkün. Bu aidatları geri alma konusunda yeni banka hesabı açtıranların da haklı olduğunu belirtelim. Şartlı imza attığınız için bankalardan yeni vadesiz hesap açtıranların da kesilen ücretleri geri alabileceği yolu açıldı!

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin