Ana sayfa Kredi Notu Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkarım?

Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkarım?

0
Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkarım?
kredi notu

Banka kara listesinde olanlar, sürecin ne zaman düzeleceğini merak edebilir zira kara listeden çıkmak sanıldığı kadar basit değildir. Bunun sonucuna bağlı olarak banka kredisi başvurusu da olumsuz sonuçlanır. Bu da ihtiyaçların giderilememesi hali ile olumsuz durumların ortaya çıkmasına vesile olmaktadır.

Banka Kara Liste Sorgulama

Yukarıdaki konuya girerek bankalardan kara liste sorgulama işlemleri yapılabilir. Sonuca bağlı olarak sürenin ne zaman başladığını da öğrenmek mümkün! Bankalar, insanlar için oldukça önemli bir para konumunda olması nedeni ile bazen istenmeyen durumlarda anlık para ihtiyacı doğabilir. Acil paraya mı ihtiyacınız var işte bu banka sizlere şu kadar faiz oranında ihtiyaç kredisi veriyor diye kredi kampanyaları ile karşılaşabilirsiniz. Diğer adı ile tüketici kredisi olduğunu da belirtelim. Buna ek olarak araç sahibi olmak isteyenler, bankalardan taşıt kredisi uygun kredi kampanyalarına bakabilir, sizler de bir araç sahibi olabilirsiniz. Aracın durumuna bağlı olarak, uygun faiz karşılığında taşıt sahibi olmanın mutluluğunu yaşamak mümkün. Ayrıca ev sahibi olmak isteyenler de, bankalardan konut kredisi, mortgage başvurusu yapabilir. Bu kredi de faiz oranları en düşük olup, hayalini kurduğunuz evi konut kredisi adı altında satın alabilirsiniz. Burada ekspertiz ve konut (dask) sigortasının devreye girdiğini belirtelim.

Kredi başvurusu yapmak kolay gibi görünse de, bankanın bu krediyi onaylaması sanıldığı kadar basit değildir. Kişinin mevcut durumuna bakılarak (findeks kredi notu) kararını veren banka, aşamayı atlatan bireye onayını sunar. Ancak bankalar bu konuda hassas davrandığını belirtelim.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkabilirim?

Kara listeye giren birinin çıkması anlık olarak olmaz. Borcumu ödemiyorum bana bir şey olmaz artık bankalar ile ilişkim olmayacak diye düşünmeyin. Bir anda bankalara yeniden ihtiyacınız olabilir hali ile acil para bulma konusunda, eş dost devreye girerek sizlere bir yere hatta bir miktara kadar arka çıkabilir. Yüksek borç para olaylarında ise bankaların istediği yönergelere uygun olarak, banka kredileri en ideal olarak karşımıza çıkacaktır.

Kredi notu düşük olanlar zamanla kara listeye girme eğiliminde olduklarını belirtelim. Borçların ödenmemesi veya geciktirilmesi belli başlı nedenler arasında gösterilebilir. Kara listeye giren bir şahsın buradan çıkması için minimum 5 yıl geçmesi gerekiyor. Ancak yine de borçlar ödenmemiş ise çıkacağı anlamına gelmez. Zira borcun ödenmemesi durumunda süreç 10 yıla kadar çıkabilir. Bu durumda yapılması gereken mevcut borçların ödenmesi ve ilgili sürenin tamamlanmasıdır. KKB yani kredi kayıt bürosuna yapılan şahsi dilekçe başvurularında ise borcun ödenmesi karşılığında kara listeden çıkıp çıkmayacağınıza dair bir dilekçe ile başvuruda bulunabilir ve bilgi talep edebilirsiniz.

Kredi notu az veya kredi sicili bozuk olanlar farklı anlamlara geldiğini belirtelim. Zira kredi notu düşük olan biri yeniden kredi başvuru yaparak kredi onayı alabiliyorken, kredi sicili kötü olanların başvuruları bile ön durumda olumsuz sonuçlanır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin