Ana sayfa Kredi Notu Banka Kara Liste Sorgulama (ONLİNE SORGULA)

Banka Kara Liste Sorgulama (ONLİNE SORGULA)

0
Banka Kara Liste Sorgulama (ONLİNE SORGULA)
masrafsız bankacılık

Banka kara liste sorgulama işlemleri KKB bünyesine yapılmakta olup, online olarak sorgulama yapmak isteyenlerin şubeler aracılığı ile bunu öğreneceğini belirtelim. Zira 2018 yılı dahilinde bir sorgulama aracı çıkar ise, buradan konumuz ile güncelleme yapılacağını belirtelim.

Banka Kara Listesine Nasıl Girilir?

Bankalar insanların nakit para ihtiyacı anında veya bankacılık işlemlerinde oldukça iyi konuma sahiptir. Bunlara ek olarak anlık para ihtiyaçlarında, müşterilerine sunduğu nakit avans, kredi kartı ve krediler ile de rağbet etmeye devam etmektedir. Müşterilerine belirli faiz oranları karşılığında kredi teklifi sunan bankalar, müşterilere vermiş olduğu kredi tutarının fazlasını kasalarına bırakmakta ve bu şekilde süreklilik olarak kar yaparak aktif büyümeye devam etmekte. Bu sayede müşteri potansiyeli ve işlem hacmi giderek artmaktadır.

Hemen her banka kişilere kredi teklifi sunarken, kişiden beklediği şartların yerine getirilmesini bekler. Bunlardan en önemlisi de kredi sonrasında taksitlerin zamanında ödenmesi ve kapatılmasıdır. Zira borcunu her ödemeyenden oldukça fazla rahatsız olmakta ve bu durum banka ile müşterileri karşı karşıya getirmektedir. Yasal işlemlere ek olarak icra dosyalarının da var olduğunu belirtelim. Evini ipotek ettirerek kredi onayı alanların, ödemeleri yapmamasına karşın evin hacze uğraması da en basit örnekler arasındadır. Bankalardan kredi alıp ödemeleri zamanında yapmayan ve 6 aylık kuralı da ihlal eden kişiler banka kara listesine girmektedir. Ve bu süreç uzun olmakla beraber borcu ödemeleri sonrasında 5 yıl sonra kara listeden çıkacağınızı belirtelim.

Banka Kara Listesi Ne Zaman Silinir?

Kredi sicili sorgulama işlemlerinin bankalar üzerinden de yapılacağını söyleyebiliriz. Ancak bir ekranın olmadığını ve başvurulan kredinin durumuna göre bu kararın verileceğini söyleyelim. Şöyle ki; bir kredi faiz oranı hoşunuza gitti ve siz buna başvurmak istiyorsunuz, banka ön onayı verdi ancak asıl onay için yani parayı vermek için sizleri bankaya davet etti. İşte o zaman parayı veremeyeceklerini derlerse, durumu yani niçin size veremeyeceklerini açıklayacaklar. Geneli itibari ile banka kara liste sorgulaması bu şekilde yapılmaktadır.

Bankalardan çekilen kredilerin veya kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılmaması geçmiş ile yüzleşmenize vesile olabilir. Genelde bunları yapanların kredi notu (kredi skoru – findeks puanı) düşük hatta çoğunun bile kara listeye girmiş olabileceğini belirtelim. Kredi notunun 900 puan altında olması bir nevi alacağı kredilerin onaylanmaması hatta kredi sicilinin bozulmuş olacağı anlamına da gelebilir.

Banka kara listesine giren bir şahsın yeniden bu listeden çıkabilmesi için gereken şartları sağlaması gerekiyor. Bunlar arasında kişinin bankaya olan borcunun tamamını kapatması gerekiyor. Ancak bir kişi bu borcu kapatmış olsa dahi, kara listede veya kırmızı çizgi yediği için borcun kesinleştiği tarihten itibaren 5 yıl süre geçmesi gerekiyor. Borcun ödenmemesi durumunda kara listede kalma süreniz 10 yıla çıkacaktır. Kırmızı çizgi yiyen veya kara listede adı geçen şahısların kredi alma ihtimali %0 oranında olduğunu belirtelim.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin