Ana sayfa Banka Haber Banka Kara Liste nedir, Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Liste nedir, Nasıl Çıkılır?

0
Banka Kara Liste nedir, Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Ne Demektir?

Günümüzde pek çok insan nakit ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak amacı ile ya kredi çekmekte ya da kredi kartı kullanmaktadır. Ancak insanların çoğu bu finansman araçlarını bilinçsiz bir biçimde harcamaktadır. Durum böyle olunca da olumsuz sonuçlar bir biri ardına sıralanmaktadır. Bu sonuçlardan bir tanesi de kara listede yer almaktır.

Kara liste kredi veya kredi kartı ödeme geçmişine bakılarak düzenli ödeme yapmayan kişilerin kayıt altında tutulduğu kısımdır. Bu kişiler Merkez Bankası tarafından kayır altında tutulur. Merkez Bankası kara listeyi oluştururken bireylerin ödeme geçmişindeki olumsuz durumları göz önünde bulundurur. Bu olumsuz durumlar insanların gelecek dönemde kredi almasına veya kredi kartına sahip olmasına engel teşkil etmektedir. Müşterisi olunana bankaya ödeme yapılmaması halinde ilgili kişinin bilgileri Merkez Bankası’na bildirilir.

Kara liste kayıtları Merkez Bankası tarafından düzenlenmektedir. Merkez Bankası’nın kayıtları haricinde diğer önemli kaynak da Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarıdır. Büronun tuttuğu kayıtlar daha detaylı olmakta ve kurum bu iş ile ilgilenmektedir. Tüm kredi kartı kullanımları, çekilen kredilerin geri ödeme süresi ve miktarı bütün detayları ile Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında yer almaktadır.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kullanılan kredi kartının veya çekilen kredinin borç ödemelerinin gecikmeye ve hiç ödenmemeye başladığı durumda banka tarafından ilgili kişi takibe alınmaktadır. Müşteri ödeme yapması konusunda öncelikle banka tarafından uyarılır. Aksi durum hala devam ediyorsa doksan günlük süre verilir ve bu sürenin sonunda yasal takip işlemi başlatılır.

Bu aşamadan sonra tüm işlemler Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarına yansımaya başlamaktadır. Kişi ödeme yapsa dahi yaşanan bu aksaklıklar kayıt altında kalmaktadır. Listeye giren kişilerin tamamı herhangi bir zamanda banka ile iş yapmış ancak daha sonra banka ile ters düşmüş kişilerden oluşmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye girme süreci çok zor değildir fakat kara listeden çıkmak oldukça sıkıntılı bir iştir. Öncelikle kara listeye giren kişilerin sorumlulukları altında bulunan tüm borçları ödemeleri gerekmektedir Bu borçları ödedikten sonra borcu yoktur kâğıdı alınmalıdır. Ancak listeden çıkmak için bu da yeterli bir durum değildir.

Bunlar yapıldıktan sonra beş yıl bekleme süresi vardır. Yani 5 yıl boyunca bu listede kalınmaya devam edilir. Bekleme süresinden sonra kayıtlar Merkez Bankası bünyesinde silinir. Fakat kişi banka ile muhatap olmadığından dolayı kara listedeki kişinin tüm olumsuz bilgileri banka kayıtları altında tutulmaya devam etmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin