Kapalı

Banka ile Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırım denilince akla gelen ilk yatırım aracı sanırız altındır. Ülkemizde olduğu kadar dünya devletlerinde en çok tercih ettiği yatırım aracı altın, her zaman güvenli bir yatırım aracı olmaya devam etmiştir. Özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı sevenlerin tercih ettiği altınlar artık kuyumcular dışında bankalar aracılığı ile de yatırım yapılabilmektedir.

Bankalardan altın yatırımı yapabilmenin ilk şartı yatırım hesabı açmanız olacaktır. Banka şubelerinden, telefon bankacılık sistemlerinden, internet ve mobil bankacılık sistemlerini kullanarak yatırım hesabı açılabilir. Gelelim altın yatırımının türüne. Bankalara vadeli ve vadesiz yatırım hesapları açtırabilirsiniz.

Vadesiz hesaplarda, bankaların belirlediği alt limit tutarı kadar altın alımı yapılabilir. Bankaların belirlediği alt limit değerinin altına düşmemek şartıyla altın alımı yapılabilir. Dilerseniz bankalara vereceğiniz talimatlarla vadesiz hesaplarınızdan veya kredi kartlarınızdan düzenli altın alımı yapılıp hesabınıza aktarılmaktadır.

Vadesiz altın hesaplarınızda ki birikimleri dilediğiniz zaman çekebildiğiniz için banka tarafından faiz getirisi verilmemektedir. Çalınma, kaybolma riski, kiralık kasa kirası olmadığı için kısa vadeli altın yatırım yapmak isteyenler için idealdir.

Vadeli altın hesabı ise hesabınızda ki altınların gramlarına göre aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllı vade seçeneklerine göre faiz getirisi getiren yatırımdır. Riski sevmeyen, uzun vadeli yatırımlardan hoşlanan ve yatırımlarının sabit getirisi olmasını isteyen yatırımcıların tercih ettiği bankacılık yatırım türüdür.

Altın fiyatının artması durumunda hem altının getirisinden hem de faiz getirisinden faydalanmış olursunuz. Bankalar, vade sürelerine göre vade bitiminde daha önceden belirlenen oran kadar faiz vermektedir. Verilen bu faiz getirisinin %15’nin stopaj vergisi olarak kesildiğini de hatırlatalım.

Yine bankalarda ki vadeli altın yatırımları devlet garantisi altındadır. Mevduat Sigorta Fonu 100.000 TL’ye kadar olan altınları sigorta kapsamına almıştır. Vadeli hesap açılan bankanın iflas etmesi veya devlet tarafından kayyum ataması yapılsa bile sigorta fonuna dâhil edilmiş limit devlet garantisi altındadır.

Vadeli ve vadesiz altın hesaplarını hem banka şubelerinden hem de internet – mobil bankacılık sistemlerinden açabilirsiniz .Bankaların vadeli altınlara vermiş oldukları faiz oranları değişken olduğu için en iyi faiz veren bankaların araştırılıp yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top