Ana sayfa Banka Haber Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?

Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?

0
Banka Hesabına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?
banka blokesi

Şahıs veya şirketlerin bazen banka hesaplarına bloke bırakılabiliyor. Bu durumda bireyler veya şahıslar, banka hesabına konulan bloke ne zaman kalkar, şeklinde sorular yöneltebilir. Bizde bu durum için banka departmanları ile yaptığımız temasları sizler için değerlendirdik.

Banka Blokesi Nedir?

Banka hesaplarına konulan blokeler konulan bloke türüne göre kalkması ya da sizin ne yaparsanız kalkacağına dair bilgiler vermektedir. Eğer haciz blokesi varsa vergi dairesi borcundan dolayı olmaktadır bu durum genelde. Bu durumda icra hesabınıza e-haciz koyacak ve borcunuz ödenene kadar hesaplarınız bloke altına alınacaktır. Bu tutar küçükte olsa büyükte olsa bloke otomatik olarak hesaplarınıza konulmaktadır.

Peki, banka hesabına konulan bloke ne zaman kalkar? Banka hesaplarına konulan blokeleri türüne göre ayırabiliriz. Bu blokelerin bazıları hatırlatma amacıyla, çoğunluğu borç blokesi ve bazen de müşteri talimatına istinaden konulmaktadır. Borç blokeleri banka kaynaklıysa borcunuzu ödediğinizde bloke banka tarafından kalkacaktır. Genelde kredi kartı ödemelerinde gecikmeye girdiğiniz hesabınıza borcunuz kadar (asgari) bloke konulmaktadır. Asgari ödeme yapmanız durumunda borç blokesi otomatik olarak kalkmakta ve bir iş günü sonra kartınız kullanıma açılmaktadır. Bireysel kredi geri ödeme gecikmesinde ise bloke taksit ödendiğinde sistem tarafından otomatik olarak kaldırılmaktadır.

Hesaplarınızda bloke olması durumunda hesabınıza para gelse bile o bloke tutarını kullanamazsınız. Sadece blokeyi aşmanız durumunda aştığınız tutar kadar kullanabilirsiniz. Örneğin hesabınızda 250 TL e-haciz varsa ve hesabınıza 400 TL geldiğini düşünecek olursak kullanabilir limitiniz 150 TL olacak borcunuzu ödeyene kadar bloke altında olan 250 TL’yi kullanamazsınız.

Blokeli Tutar Ne Zaman Tahsil Olur?

Hesabınızda ki e-haciz siz ödemediğiniz sürece kolay kolay tahsil olmamakta hatta yıllarca bile bloke altında kalmaktadır. İcra dairesi bankaya yazı gönderip ilgili tutarı kendi hesaplarına aktarılmasını istemesi ile borç ve bloke ortadan kalkmaktadır. Blokenin tam olarak kaldırılması bir sonraki gün tarafından resmi olarak kalkar diye belirtilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse banka blokesini kaldırmanız için bankanın borcunu kapatmanız veya anlaşma yoluna gitmeniz gerekiyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin