Ana sayfa Altın Banka Gram Altın Hesaplarına İşletim Ücreti Var mı?

Banka Gram Altın Hesaplarına İşletim Ücreti Var mı?

0
Banka Gram Altın Hesaplarına İşletim Ücreti Var mı?

Ülkemizde, yastık altında oldukça fazla miktarda altın bulunur. Bu altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Yastık altında altın biriktirmenin birçok zararı vardır. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan hırsızlık olayları, uzun zaman zarfında birikim yaptığınız altınların, birkaç dakika içinde buharlaşmasına neden olur. Kenardaki altını kiralık kasalara koymak ise düzenli olarak kira yatırmayı gerektirir.

Fakat bankaların açtığı altın hesabı, birikim yapmak isteyen birçok bireyin tercihidir. Her bankanın düzenlediği altın hesabında, şartlar farklılık gösterir. Bazı bankalar, gram altın hesabında hesap işletim ücreti alabilmektedir. Ekstra yatırılması gereken bu paradan kurtulmak için düzenli çalışılan bankayı tercih etmek gerekir.

Bankada altın hesabı açtırmanın avantaj ve dezavantajlarına gelince; birçok banka altın alım satımı esnasında alınan komisyonun müşteriyi etkilememesi için, değişik yöntemler bulmuştur. Altın buluşma günleri adı altında düzenlenen günlerde, bankaya götürülen altınlar, gramajı aynen korunarak altın hesabına yansıtılır. Altın günlerini takip ederek, komisyon kesilmesini önlemek mümkündür. Altın hesabının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Normal şartlarda, altın alım satımı esnasında yüksek oranda işçilik ücreti kesilir. Banka altın hesabının en büyük avantajı, alım satım esnasında işçilik ücretinin kesilmemesidir.
  • Kuyumcuda altın alım satımı yapılırken, altının üretim tarihi dikkate alınır. Eski tarihli altın daha ucuzken, yeni tarihli altın pahalıdır. Altın hesabında, altının eski veya yeni tarihli olması hiç önemli değildir. Banka, altının yalnızca gramajı ile ilgilenir.
  • piyasayı iyi takip ederseniz ve doğru zamanda doğru kararlar alabilirseniz az da olsa altın alım satım işinden kazanç elde edebilirsiniz tabi hırslanıp ciddi zararları da unutmamak şartı ile

Altın hesabının dezavantajları;

  • Altın hesabı açtırmak isteyen birey, hesap işletim ücreti vermektedir. Fakat daha düşük hesap kullanım ücreti talep eden bankaların araştırılması, fazladan para yatırmanızı önler. Yine düzenli çalıştığınız bankada altın hesabı açtırmak, hesap kullanım ücreti konusunda pazarlık yapabilmenizi sağlar.
  • Altın hesabının dezavantajı ise kısa vadeli yatırılan altın hesabının fazla bir kâr bırakmamasıdır. Altın, kısa dönemde fazla bir kâr bırakmayan bir yatırım aracıdır. 3-6 aylık dönemlerde, kenara attığınız altının yüksek kâr getirmesi pek mümkün değildir.
  • Altın hesabına, banka tarafından faiz uygulanmaz. Yani altın hesabından büyük oranda kâr sağlamak için çok uzun dönem bekletilmesi gerekir.
  • Gram altın hesaplarında fiziki altın alamazsınız örneğin 100 Gr altın var hesapta bankadan 100 gr külçemi ver diyemezsiniz.

Yine son olarak eklemekte fayda var altın dolar ve benzeri hesaplarda genelde bankalar hesap işletim ücreti almazlar çok nadir karşılaşılan bir sorundur ancak yinede aldıkları görülmüştür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin