Ana sayfa Döviz Banka Döviz Faiz Oranları 2019

Banka Döviz Faiz Oranları 2019

0
Banka Döviz Faiz Oranları 2019

Bankaların neredeyse tamamı döviz hesabı hizmeti veriyor. Bankalar sürekli nakit para trafiği olması için birçok çalışma yürütürler. Bu çalışmalar kredi kartı, banka kartı, hesaplar ve döviz hesapları gibi birçok hizmet olabilir. Bankalar nakit para akışını yükletmek adına bu hizmetleri yürütür. Bu yüzden dış ticaret de önemli bir nakit para alanıdır. Bu yüzden bankalar diğer para birimleri üzerinde de hakimiyet kurma çabasına girerler. Nitekim birçok banka dövizleri kendi bünyesinde toplaybilmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor.

Banka döviz hesapları, bankaların yabancı para birimleri üzerinde hakimiyet kurma çabası adına geliştirdikleri çalışma yöntemidir. Döviz birimlerini içinde barındırmak isteyen bankalar paralarınızı daha güvende tutmak istediğiniz zaman diğer hesaplarla karşılaştırıldığında daha fazla getiri sağlayabilecek olan döviz hesaplarını tercih edebilirsiniz. Bunun için bankaların şubeleriyle iletişime geçebilir ya da internet üzerinden sitelerini ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Bankaların belli süreler için döviz yatırma hizmeti verdiği hesaplara döviz hesabı denir. Yani bu bankaya yatırdığınız döviz cinsinden birikiminizdir. Bankadaki döviziniz hem döviz değişimlerine göre anlık güncellenir hem de bankada kaldığı belli bir sürede faiz kazanarak birikiminiz üzerinden para kazanırsınız. Vade seçenekleri ise 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay ve katları olmak üzere açabilirsiniz. Bu yüzden de piyasa koşullarına göre bankalar faiz oranlarını belirlerler. Yatırdığınız dövizinizi vade sonunda çekerek kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yeniden vade yenilemesi talimatı vererek faiz ile kazanmaya devam edebilirsiniz.

Vadeli döviz hesabı dövizinizi değerlendirmenin ve paranızın değerini korumanın en avantajlı yollarından biridir. Vadeyi erken çözmediğiniz takdirde de sizin için bir sıkıntı ortaya çıkmayacaktır. Vadesiz hesaba yatırdığınız dövizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz ancak vade işlemeyeceğini unutmayın. Vadeli döviz hesabı için bankaların belirlediği tutarlarda hesap açmanız gerektiğini unutmayın. Bankalar farklı limitler belirler. Yatırdığınız paranın miktarı arttıkça faiz getirisi de artar. Para biriktirme ve değerlendirme yöntemi olan vadeli döviz hesapları riski olmayan, çalınma sorunu yaşamayacağınız ve döviz birikimini yatırıma dönüştürerek enflasyon karşısında birikiminizin değerini koruyacağınız bir yatırım şeklidir.

Bankalar döviz hesaplarında yer alan paradan kendilerine kaynak sağlar ve kredi almak isteyen yatırımcılara kredi vererek bankacılık faaliyetlerini sürdürürler. Tasarrufların artmasına teşvik ederek yastık altında yer alan birikimler ve kayıt dışı para ekonomiye kazandırılır. Bu sayede artan tasarruflar yatırımlara kaynak sağlanarak ülkenin gelişmesine de katkı sağlanır.

Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli döviz hesabı açmak 18 yaşını tamamlayan tüm bireyler vadeli mevduat hesabını açtırabilir. Bu işlem için bankanın istediği belgeleri hazırlamış olmanız yeterlidir. Şubeye giderek hesap ama sözleşmesini imzalayarak hesabınızı açabilirsiniz. Hesap açma işlemi sırasında vadeli döviz hesabınıza ne kadar parayı ne kadar süreyle bağlayacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca döviz hesabınıza yatıracağınız tutarı diğer hesaplarınızdan da transfer etme şansınız vardır.

2019 Banka Döviz Faiz Oranları

Ülkemizde yaşanan gelişmeler ışığında ve merkez bankası para politikasına göre bankalar tüm faiz oranlarında olduğu gibi döviz faiz oranlarını da belirler. 2019 yılın bankaların döviz faiz oranları şöyledir:

  • İNG Bank %22
  • Alternatif Bank %21
  • Fibabanka %21
  • Yapı Kredi %20
  • Halkbank %19
  • Denizbank %19
  • HSBC %18,50
  • Ziraat Bankası %18
  • Vakıfbank %17
  • TEB %16

2019 Döviz Faiz Oranları Düşer mi?

Ülkemizde enflasyonun kontrol altına alınması ve dövizin artışının normalleşmesi döviz faiz oranlarını olumsuz etkiler. Bu yüzden kredi faizlerinde olan düşme gibi döviz faiz oranları da bu şekilde politika uygulanmaya devam ettikçe sürecektir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin